Faltýnek: Jestli chtějí sociální demokraté vládu bez Babiše, nemá smysl dál jednat

Pokud ČSSD bude trvat na tom, že v čele vlády nemá být předseda hnutí ANO Andrej Babiš, nemělo by pro ANO smysl pokračovat v debatě o vytvoření koaličního kabinetu. Před večerním jednáním špiček ANO a ČSSD to novinářům řekl první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Předseda ČSSD Jan Hamáček pro úterní Právo řekl, že na schůzce chce řešit i Babišovo setrvání ve vládě, které ČSSD kritizuje kvůli jeho trestnímu stíhání v případě farmy Čapí hnízdo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Pokud to bude oficiální názor vedení sociální demokracie, to znamená pana Hamáčka a pana (statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího) Zimoly, tak si myslím, že nemá smysl dál v té debatě pokračovat,“ řekl Faltýnek. Zopakoval, že Babiš je jediným kandidátem, kterého ANO na premiéra navrhuje.

Máme obavy, že Babiš bude vládnout s KSČM a SPD. Vstup do vlády je od nás svým způsobem oběť, říká Zimola

Číst článek

Na večerní schůzce se podle něj povede debata o programových rozdílech mezi ANO a ČSSD, které jsou zejména v oblasti daní. ČSSD chce zavést progresivní daň z příjmu a sektorovou daň pro banky, ANO je proti.

ANO nabízí čtyři křesla, ČSSD chce pět

Rozdíly panují i v otázce proplácení prvních tří dnů nemocenské. „To si chceme dnes na té nejvyšší politické úrovni vyjasnit, jestli jsme schopni ty překážky odstranit, najít nějaký kompromis, nebo ne,“ řekl Faltýnek.

ANO a ČSSD budou jednat i o počtu ministerstev v případné koaliční vládě. ANO nabízí sociálním demokratům čtyři křesla, ČSSD usiluje o pět.

ANO chce vytvořit s ČSSD menšinovou koaliční vládu, která by měla 93 poslanců a ve Sněmovně by se opírala o podporu 15 komunistických poslanců. Pokud se obě strany dohodnou, bude muset vstup ČSSD do vlády potvrdit ještě vnitrostranické referendum sociálních demokratů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme