Za den přibylo v Česku 25 nakažených koronavirem. ‚Je to dynamický nárůst,‘ uvedl ministr

  • Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu oznámil, že od úterý ruší v Česku kvůli koronaviru akce nad 100 lidí.
  • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý večer napsal na twitter, že v Česku je už 63 nakažených koronavirem.
  • Od středy budou zavřené všechny základní, střední, vyšší i vysoké školy. Lidé také nebudou moct navštívit galerie, knihovny, muzea, hrady a zámky. Ministr Vojtěch dodal, že opatření bude trvat nejméně do konce března.
  • Nejpostiženější evropskou zemí je Itálie, která kvůli koronaviru zavedla celostátní karanténu. Během jednoho dne zde přibylo 168 mrtvých, celkově v zemi zemřelo už 631 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 0:00 11. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vzhledem k vývoji epidemie koronaviru jsme rozhodli o dalších mimořádných opatřeních. Od 10. března se zakazují divadelní, hudební, filmová, sportovní a jiná shromáždění, veřejné a soukromé akce přesahující účast sto osob. Opatření se nevztahuje na jednání státních institucí,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Epidemiolog: Kontroly na hranicích nejsou v boji proti koronaviru efektivní, mají ale uklidnit situaci

Číst článek

Dočasné zrušení a přesunutí představení už oznámil na twitteru mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk a na facebooku Moravské divadlo Olomouc.

Například Kino Lucerna Brno omezilo provoz. Na každé promítání se bude prodávat pouze 99 lístků, oznámila instituce na facebooku. Pořadatelé v souvislosti s vyhlášeným zákazem konání akcí s účastí nad 100 lidí zrušili filmový festival Febiofest a Jeden svět.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Rušení výuky

Od středy se zavírají všechny školy včetně univerzit. „Od 11. března se zakazují osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách,“ dodal předseda vlády. Školek se opatření netýká. Rodiče, kteří nemají hlídání, si mohou vzít ošetřovné. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je opatření zavedené na dobu neurčitou.

V některých školách budou mít proto učitelé možnost pracovat z domova, jinde se budou scházet ve školách bez žáků. Vyplývá to z vyjádření předsedů Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ), Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) a Unie školských asociací CZESHA.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) doporučil, aby byl chod Základních uměleckých škol od středy omezen stejně jako u všech dalších typů škol.

Restaurace se nezavírají

Na místě podle Vojtěcha ale není omezení v hromadné dopravě. Otevřené zatím zůstávají i restaurace nebo lyžařská centra. „Na taneční kluby se to ale vztahuje. Doufám, že všichni, co je provozují, budou (opatření) dodržovat,“ upřesnil ministr zdravotnictví.

Fotbalová utkání se budou konat bez diváků. „Soutěžní utkání organizované FAČR, KFS nebo OFS se neruší. Pořadatel utkání (domácí klub) je povinen zabezpečit, že se soutěžního utkání nezúčastní více než 100 osob,“ napsal na twitter generální sekretář fotbalové asociace Jan Pauly.

Karlštejn, Hluboká nebo Bouzov. Státní hrady a zámky budou do odvolání uzavřeny, sezona začne později

Číst článek

Dále se budou konat i hokejová utkání, počet diváků ale nesmí přesáhnout 100 lidí. Předprodej vstupenek už dočasně zrušily například fotbalový klub Bohemias Praha nebo hokejový klub Bílí tygři Liberec.

Spolek Milion chvilek pro demokracii zároveň zrušil demonstrace, platí to i pro úterní shromáždění v Pardubicích.

„Jsme přesvědčeni o tom, že již zavedená opatření i ta nová jsou správná, aby se zabránilo šíření viru tak, jak k tomu došlo k Itálii. Naše hlavní starost je zdraví našich občanů. Žádáme občany, aby opatření pochopili a podpořili,“ dodal Babiš. Podle premiéra je ale také z ekonomických důvodů důležité, aby lidé docházeli do práce.

Lidé by se podle Vojtěcha měli chovat odpovědně a dodržovat základní hygienické návyky. „Jako je mytí rukou, pravidla respirační hygieny, dodržování bezpečného odstupu. Víme, že ten perimetr je zhruba 1,5 až 2 metry, kdy může dojít k nákaze. Doporučujeme si nepodávat ruce, nelíbat se, nedotýkat se obličeje, ústa a očí po kontaktu s povrchem ve veřejném prostoru, vyhýbat se davům,“ přiblížil šéf resortu.

Které akce se ruší? A mají rodiče nárok na ošetřovné? 10 otázek a odpovědí k opatřením kvůli koronaviru

Číst článek

Koronavirus v Česku

Česko mělo k úterní půlnoci 63 potvrzených případů nákazy, informoval ministr zdravotnictví Vojtěch.

„Vidíme, že bohužel dochází k dynamickému nárůstu, tak musíme opatření udělat hned na začátku, ne až za pár dní nebo týdnů jako to udělala třeba Itálie, kde se pak už velmi těžko s tou epidemií něco dělá,“ popsal Radiožurnálu.

Jedním z nakažených je pražský taxikář, u kterého nebyl jasný zdroj infekce. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pondělí České televizi řekl, že případ taxikáře je zlomový případ, kdy se nákaza zřejmě začíná šířit v komunitě.

„Stále jsme v situaci, kdy se snažíme případ komunitního šíření viru trasovat. Ostatní země to již vzdaly. Případ taxikáře byl zlomový, je to první případ, kdy nevíme, jak se nakazil. Předcházející případy byly ve skupinách. Na rozdíl od ostatních zemí, kde to už nejde, tak se snažíme případy trasovat a připravovat opatření,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Andrej Babiš (ANO).

Hygienici kvůli taxikáři společnosti Uber nakaženému koronavirem dohledají 90 jeho klientů. Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová uvedla, že se možná nakazil od klientů z Německa. Vedle řízení taxi také pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci.

Zpráva ministerstva zdravotnictví k mimořádnému uzavření základních, středních a vysokých škol

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

I.
Zakazuje se s účinností ode dne 11. března 2020:
- osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů,
- osobní přítomnost studentů na studiu na vysoké škole podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.

II.
Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání.

Odůvodnění:

Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2 v Evropě. Předmětem opatření je zákaz vzdělávání na všech typech škol pro potřebu ochrany před výskytem a šířením onemocnění COVID-19. Hromadné vzdělávání na všech typech škol představuje vyšší riziko přenosu onemocnění vzhledem k vysoké kumulaci osob ve vymezeném prostoru.
Opatření se zaměřuje na všechny osoby organizující vzdělávání podle shora uvedených zákonů.
Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky.
Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná pro adekvátní zhodnocení rizika vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci ve výskytu onemocnění COVID-19, a proto den nabytí účinnosti tohoto mimořádného opatření je den jeho vydání.

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA
ministr zdravotnictví

dok, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme