Novinář Kubík o Čapím hnízdě: Šaroch otočil a po nás se chce, abychom to brali za důkaz spravedlnosti

Společně se Sabinou Slonkovou otevřel téma údajného únosu Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym. Jiří Kubík psal více než dvě dekády pod značkou Mf Dnes, nyní je šéfredaktorem zpravodajského portálu Seznam Zprávy. V úterý byl hostem v pořadu Osobnost Plus.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když je stále bedlivě sledují, jsou už podle investigativního novináře Jiřího Kubíka témata týkající se premiéra Andreje Babiše z ANO pro reportéry unavující. „Teď zažíváme zase éru babišovských témat, ale všichni už cítí únavu,“ komentuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus aktuální dění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Kubíkem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve středu na tiskové konferenci oznámí, jak rozhodl ohledně takzvané dotační kauzy Čapí hnízdo, ve které figuruje mimo jiné předseda vlády Babiš i někteří členové jeho rodiny. Státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání v polovině září zastavil. Pavel Zeman ale může rozhodnutí zrušit a věc mu vrátit. 

„Na situaci Pavla Zemana se dá ilustrovat ten obrovský střet zájmů Andreje Babiše. Rozhoduje o něm někdo, kdo je na něm závislý. Babišova vláda může klidně příští týden zasednout a Zemana odvolat,“ hodnotí Kubík s tím, že nejvyšší státní zástupce by se díky své erudici bez problémů uplatnil, ale jde podle něj o významný varovný signál.

A jak hodnotit Šarochovo rozhodnutí? „Spekulovat můžeme o čemkoli. Snad každého ale muselo překvapit, když po první fázi, kdy byl státní zástupce tím aktivním, kdo ve sněmovně prohlašoval, že stíhání Andreje Babiše je naprosto důvodné, otočil. A najednou po nás všichni chtěli, abychom se s tím smířili, protože to je důkaz spravedlnosti,“ podotýká Jiří Kubík.

Od chvíle, kdy Pavel Zeman začal studovat materiály k dané kauze, prý nekomunikuje s médii. K jeho nedávné schůzce s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou Kubík říká, že domnívat se můžeme leccos. Uvidíme, jaké bude rozhodnutí Pavla Zemana a jak ho zdůvodní,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Jiřím Kubíkem, který mluvil také o tom, jak podle něj Andrej Babiš zničil Mf Dnes a obrazně si zahrál šachy se svým synem.

Barbora Tachecí, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme