V Česku je 293 nakažených koronavirem. Do 24. března budou platit nová omezení

  • Vláda na zasedání schválila vyhlášení zákazu volného pohybu osob. Lidé by měli z domovů vycházet jen v nezbytných případech.
  • V Česku je podle nejnovějších informací 293 nakažených koronavirem.
  • Všechny nemocnice zřizované Středočeským krajem ruší plánované neakutní zákroky. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí kraje Marek Rejman
  • Španělsko v sobotu vyhlásilo stav nouze kvůli šíření nákazy. Potrvá zatím 15 dní. Francie zavřela obchody.
  • Ve Strakonicích se koronavirem nakazila lékařka. Soukromá poliklinika, na které pracovala, se na tři dny uzavře kvůli dezinfekci. Dva případy nakažených lékařů se objevily i v sobotu. Jeden v Olomouci, druhý v Břeclavi.
  • Fakultní nemocnice v Brně mění způsob testování. Ve venkovním stanu bude testovat i lidi, kteří dorazí bez pokynu hygieniků.

Praha (Aktualizováno: 0:01 16. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda o zpřísnění opatření, které mají zpomalit šíření koronaviru, jednala od nedělního odpoledne do noci. V opatření zakazuje volný pohyb osob na území České republiky od pondělí 16. března od 0.00 do úterý 24. března do 6.00. Občanům nařizuje, aby pobývali ve svých domovech s výjimkou cest do zaměstnání a nezbytných cest za rodinou nebo blízkými osobami.

„Lidé by měli zůstat doma, starat se o starší lidi, a i dnes pravděpodobně přikročíme k dalším opatřením,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli ráno v pořadu Partie. Babiš poté upřesnil, že půjde nejspíš o karanténu České republiky. Lidé by podle něj mohli v podstatě jen do práce a nakoupit. V neděli večer oznámilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu, že nakažených je 293 osob.

Dorazí do Česka miliony chybějících roušek a respirátorů? ‚Trh je nyní naprosto anomální,‘ říká Vojtěch

Číst článek

„Když vyhlásíme karanténu, budou platit jasná pravidla a k tomu také směřujeme. Musíme dělat osvětu, lidé tomu nerozumí,“ řekl Babiš. „Chceme přesvědčit lidi, aby omezili styk s jinými lidmi a v rodinách byli v bezpečí,“ dodal. Uvedl, že sám se snaží být v izolaci od své rodiny, většina jednání s velkými firmami proběhne přes Skype. 

„Počkejte, až vláda rozhodne. Je potřeba opatření jasně připravit a pak je oznámit, ne lidi děsit polovičatými informacemi,“ okomentoval Babišova slova pro Radiožurnál ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na závěr pořadu poslal Babiš vzkaz Čechům. „Nebojte se, zvládáme to. Děláme to s maximální zodpovědností a tahem na branku. Byli jsme vždycky v Evropě napřed,“ řekl premiér. „Buďte odpovědní. Vir nezná hranice, neví, co je brexit ani Schengen. Nejlepší boj je, aby lidé omezili kontakty,“ dodal.

Obchody budou otevřené

Babiš zároveň řekl, že by nově mohlo být v obchodech všechno pečivo balené, dezinfikovaly by se košíky a vozíky a v hotelech by byly zrušené recepce. Upozornil ale, že obchody s potravinami se v Česku zavírat nebudou.

„Děláme vše pro to, aby bylo maximum informací. Nerozumím tomu, proč Češi vykupují obchody. Potraviny, léky a drogerii omezovat nebudeme, tyto obchody zůstanou otevřené,“ uvedl Babiš.

Městská hromadná doprava ale podle premiéra bude fungovat dál. „Chceme ji i navýšit, aby v ní nebyla taková koncentrace lidí,“ dodal.

Už v noci z pátka na sobotu rozhodla vláda o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.

Článek pokračuje pod online reportáží:

293 nakažených v Česku

Podle Babiše se stav pacienta v Nemocnici Na Bulovce, tedy pražského taxikáře, normalizoval. Potvrdil také další případ nákazy taxikáře ze stejné firmy. Pacient byl podle něj v 00.30 převezen do Všeobecné fakultní nemocnice nemocnice ve velmi vážném stavu.

Případ prvního nakaženého taxikaře označil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) za „zlomový“. Muž byl totiž kvůli své práci v kontaktu s téměř stovkou lidí.

dok, tzr, hag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme