Kauzu Čapí hnízdo brzdí i pandemie koronaviru. Česko potřebuje pomoc ze zahraničí

V kauze Čapí hnízdo a stíhání premiéra Andreje Babiše (za ANO) a spoluobviněné dotační expertky Jany Mayerové kvůli dotacím mělo být původně jasno již před rokem, ale stále není. Na vině je podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové pandemie koronaviru, která brzdí důkazy a pomoc ze zahraničí. O případu informuje server Seznam Zprávy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo

Stíhání premiéra Andreje Babiše (za ANP) před rokem nařídil pražským žalobcům nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Požádal je také o doplnění důkazů | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro server Seznam Zprávy uvedla, že Česku by měly pomoci cizí státy v rámci mezinárodní právní pomoci. Pomoc je však zpomalená pandemií covidu-19, a tak vyšetřovatelé pražské kriminálky pod vedením Městského státního zastupitelství v Praze stále čekají na důkazy ze zahraničí.

„Dnes brání ukončení vyšetřování pandemická situace, která se odráží v objektivní schopnosti okolních států vyhovět žádostem o právní pomoc. S ohledem na pandemický vývoj nelze dostát úkolům, které uložil nejvyšší státní zástupce městských žalobcům,“ uvedla Bradáčová.

Policie požádá o více času na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Původně mělo skončit v polovině prosince

Číst článek

Zpoždění vyšetřování případu kvůli pandemii koronaviru potvrdil i Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství. Na jaké důkazy z jakých států se čeká však odmítl sdělit. „Je to živý případ, omlouvám se. Policejní orgán v průběhu prosince prodloužil lhůtu pro skončení vyšetřování. Právní pomoci byly žádány, ale nebyly v plném rozsahu dožádanými státy poskytnuty,“ vysvětluje Cimbala.

Mojmír Frček, žalobce z nadřízeného vrchního státního zastupitelství však ujišťuje, že se snaží průběh řešení případu co nejvíce urychlit. „V rámci dohledové činnosti jsme již v této věci vydali dozorovému státnímu zástupci další konkrétní pokyny, jejichž cílem bylo maximální urychlení průběhu trestního řízení,“ říká Frček.

oro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme