Posun v kauze Čapí hnízdo: policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a další aktéry včetně jeho ženy

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podali návrh na obžalobu všech obviněných v případu, a to včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Nynější posun se týká celkem šesti obviněných včetně Babišovy manželky Moniky.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 14:57 17. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a farma Čapí hnízdo v obci Olbramovice ve Středočeském kraji | Foto: Reuters/Filip Jandourek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Vyšetřování ve věci vedené u zdejšího státního zastupitelství v mediálním prostoru označované ‚kauza Čapí hnízdo‘ bylo skončeno. Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

‚Je to komplot, politická kauza.‘ Babiš reaguje na návrh obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Podle Cimbaly se návrh na obžalobu týká všech aktérů v případu, vyjma Andreje Babiše mladšího, který byl vyčleněn k samostatnému projednávání. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby, nebo vyřízení věci jinak,“ pokračoval.

Obsah konečného návrhu policejního orgánu nebudeme v současné době blíže specifikovat. V souladu s ustanovením § 8a odst. 3 trestního řádu, bude veřejnost prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků informována o výsledcích přípravného řízení v souvislosti s podáním obžaloby, nebo vyřízením věci jinak,“ doplnil Cimbala. Posléze ale upřesnil, že konečným návrhem je návrh na podání obžaloby.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se nechtěl k věci vyjadřovat: „Obraťte se na tiskového mluvčího,“ řekl pouze. Šaroch by si měl nyní spis detailně nastudovat a rozhodnout o podání obžaloby.

Server Neovlivní.cz na konci března, tedy krátce po ukončení vyšetřování, spekuloval, zda Šaroch návrhu na obžalobu skutečně vyhoví. Napsal, že podle zákulisních informací se státní zástupce cítí být pod značným tlakem a směrem k nadřízeným prý jednoznačná informace o návrhu obžaloby nepřišla.

Babiš: Dotace byla podle pravidel

Sám Andrej Babiš pro Radiožurnál uvedl, že je celá kauza zpolitizovaná. „Je to živý spis a je to jenom důkaz, že je to politická kauza, že je to komplot. Protože nechápu, jak vy to víte dřív, než já,“ uvedl. Celé vyjádření najdete tady.

Obvinění Babiš už dříve opakovaně odmítl. „Dotace byla přidělena podle platných pravidel. Nespáchal jsem žádný dotační podvod,“ řekl například v březnu 2016.

Advokát Michael Bartončík, který Babiše v kauze zastupuje, měl ve středu nedostupný telefon.

Kauza Babiše ml.

 • Loni v listopadu vypukla také kauza kolem Andreje Babiše mladšího, a to poté, co ho reportéři serveru Seznam Zprávy vypátrali ve Švýcarsku. Babiš mladší novinářům vylíčil, že ho manžel jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové (a jeho tehdejší pečovatel) Petr Protopopov nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ popsal reportérům syn premiéra.
 • Pražští kriminalisté možné zavlečení Babiše mladšího prověřovali už v roce 2017 poté, co je o tom e-mailem zpravil on sám. Případ nicméně odložili, proto nyní jejich postup prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policie případ znovu otevřela po odvysílání reportáže.

Stíhání se kromě Babiše a jeho manželky Moniky týká také Babišových dětí z prvního manželství Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího, které vyšetřování celé kauzy zkomplikovaly. 

Obě Babišovy děti totiž tvrdily, že jsou duševně nemocné a nemohou se tak účastnit stíhání. Detektivové ale měli za to, že se snaží vyhnout vyšetřování. Zatímco Bobekovou kriminalisté už vyslechli, v případě Babiše mladšího se to dosud zřejmě nepodařilo. Policisté ho tak v březnu vyčlenili k samostatnému vyšetřování, protože by mohl celé řízení zpomalovat

Dále je mezi obviněnými bývalý předseda představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo a někdejší manažer Agrofertu Josef Nenadál, někdejší členka představenstva a donedávna náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová a také Babišův švagr Martin Herodes.

Herodesova obhájkyně Katarína Janisková ve středu na dotaz serveru iROZHLAS.cz řekla, že o ničem neví. „To máte nějaké předběžné informace,“ reagovala na otázku, zda padl návrh na obžalobu také v případě jejího klienta.

Policie původně stíhala také prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a také tehdejšího člena představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Luďka Kalivodu. Jejich stíhání však loni státní zástupce zastavil.

Důkazy v kauze Čapí hnízdo

Policie vyšetřování ukončila na konci března. Vyloučila z něj přitom Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelům se totiž nepodařilo premiérova syna, který žije ve Švýcarsku, vyslechnout.

Obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stojí na desetičlánkovém důkazním řetězci, jak už v minulosti popsal iROZHLAS.cz. Především vychází z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.

Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací Evropské unie na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Státní zástupce podává obžalobu tehdy, jestliže výsledky policejního vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného člověka před soud. Namísto podání obžaloby může za určitých podmínek, které stanoví trestní řád, stíhání zastavit či přerušit, nebo rozhodnout o postoupení věci jinému - třeba přestupkovému - orgánu.

Stíhání státní zástupce zastaví mimo jiné tehdy, jestliže skutek není trestným činem nebo není prokázáno, že jej spáchal obviněný. Dalším důvodem k zastavení stíhání je jeho nepřípustnost - stíhat nelze třeba zemřelého nebo člověka, kterého v daném stíhání omilostnil či amnestoval prezident.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

 

Kauza Čapí hnízdo

 • 2006 — začátek přestavby

  Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.

 • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

 • 2008 — dotace

  V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

 • Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

  Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.

 • 2013 — kauza Čapí hnízdo

  O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“

 • V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.

 • 2016 — OLAF

  Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

 • Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

 • 2017 — vydání Babiše a Faltýnka

  V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.

 • V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně zfalšovanou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.

 • Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.

 • Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.

 • V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.

 • Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.

 • 2018 — konec kauzy pro Faltýnka

  Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.

 • Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

  V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.

 • Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

 • 2019 — ukončení vyšetřování

  Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

 • Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.

 • V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.

kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme