Rozhodnutí soudu respektuji, ale přijde mi absurdní, řekl Babiš. Opatření podle něj zachránila tisíce životů

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje čtvrteční rozhodnutí Městského soudu v Praze o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví za absurdní, ale respektuje ho. Opatření podle něj zachránila v Česku tisíce životů a země díky nim zvládla pandemii koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Rozhodnutí soudu plně respektuji. Osobně mi ale přijde absurdní. Nechápu, že soud ruší opatření vlády, která v Česku zcela evidentně zachránila tisíce lidských životů a díky kterým jsme celou tu epidemii tak úspěšně zvládli,“ řekl Babiš serveru iDnes.cz.

Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku ke čtvrtečnímu ránu přesáhl 2000. Úmrtí s onemocněním bylo 210, případů nákazy 7136.

‚Chaotická a nesrozumitelná.‘ Soud zrušil čtyři opatření omezující volný pohyb a maloobchod v Česku

Číst článek

Soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné, ministerstvo si může podat kasační stížnost. Vláda má do pondělí čas, aby opatření v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

Soud konkrétně zrušil opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob.

Prodloužení nouzového stavu

Vláda měla na čtvrtečním zasedání diskutovat mimo jiné právě o prodloužení nouzového stavu, který v současnosti platí do 30. dubna. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) to považoval za nutné, Babiš ale dosud prodloužení nepodporoval.

Reakce na zrušení koronavirových opatření: neschopnost vlády i odpovědnost soudu za dopady

Číst článek

Jednání kabinetu je přerušeno do 20.00 kvůli videokonferenci premiérů a prezidentů zemí Evropské unie, které se Babiš účastní. Ministerstvo zdravotnictví bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat opatření.

Soudem zrušená opatření nejprve vláda v polovině března vydala na základě nouzového stavu. Následně je ale přeměnila na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Z nynějších omezení platí na základě krizového zákona například zákaz vycestování obyvatel České republiky do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka, zákaz návštěv ve věznicích nebo zákaz vycházek v domovech pro seniory. Na dobu trvání nouzového stavu také kabinet postupně upravoval náležitosti jednání zastupitelstev nebo zrušil zóny placeného parkování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme