PŘEHLEDNĚ: Na chalupu jen ve dvou nebo s rodinou. Podívejte se, jaká opatření nařídila vláda

Na středeční tiskové konferenci vláda představila nová opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru v Česku. Omezí pohyb a kontakt s jinými lidmi a se státní správou, uzavřou se maloobchody a služby. Opatření začnou platit od čtvrtečních 6.00.

Dokumenty Praha (Aktualizováno: 14:11 21. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci 21. října | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,“ řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Výjimky z nových opatření: otevřené zůstanou zverimexy, banky nebo zahrádkářské potřeby

Číst článek

Představená opatření by měla platit do 3. listopadu. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) je ale nejprve potřeba snížit reprodukční číslo, aby bylo možné začít s rozvolňováním. 

Omezení kontaktu

Od čtvrteční šesté hodiny platí omezení pohybu osob a kontaktu s jinými lidmi. Výjimka z omezení pohybu platí pro cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, zajištění životních potřeb, dobrovolnickou výpomoc, poskytování zdravotní, sociální nebo duchovní péče, vyřízení neodkladné úřední záležitosti, účast na svatbách či pohřbech nebo vycestování z Česka.

„Pokud nebudeme v kontaktu, nepotřebujeme roušky ani jiné mechanismy, protože k nákaze nedochází,“ řekl ve středu ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO.

Povolen je také pobyt v parcích nebo na chatách a chalupách, ovšem nanejvýš ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Ministerstvo pak podle Prymuly pobyt na čerstvém vzduchu doporučuje.

Zavření maloobchodů a služeb

Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude uzavřen také maloobchod. Výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje budou mít prodejny potravin, pohonných hmot, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny nebo čistírny.

V provozu dále budou autoservisy, poskytovatelé odtahů a odstraňování závad vozidel na silnicích, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany, prodejny zahrádkářských potřeb, pokladní prodejny jízdenek, provozovny pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy výpočetní a telekomunikační techniky, prodejny spotřební elektroniky, zámečnictví, provozovny servisu výrobků pro domácnost, myčky automobilů, prodejny domácích potřeb a železářství, provozovny sběru a výkupu surovin či kompostárny.

Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny také pouze prodejny, na něž se vztahují výše zmíněné výjimky. Restaurační zařízení v obchodních centrech budou uzavřena s možností nákupu jídla s sebou ve výdejových okéncích.

Omezení u státní správy

Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Prymula upřesnil, že by se neměly tvořit fronty a lidé by se měli objednávat předem.

„Všude tam, kde je to možné, nařizujeme, aby úředníci přešli na systém home office,“ uvedl ministr Prymula.

Upřednostnit je podle něj třeba písemný, elektronický nebo telefonický kontakt, dokumenty předávat jen přes podatelnu. Agendy, které nejsou nezbytné, by se podle ministra měly omezit.

„Dochází-li ke kontaktům se zaměstnanci, jednání se provádí za zvýšených hygienických opatření,“ dodal ministr. Omezit by se podle něj měl i vnitřní styk zaměstnanců v rámci úřadů.

Celé vládní usnesení představené na středeční tiskové konferenci se všemi opatřeními a výjimkami najdete níže.

Stále platná opatření:

Uzavření škol

Od středy 14. října do neděle 1. listopadu jsou pro prezenční výuku uzavřené všechny školy s výjimkou mateřských. Žáci a učitelé přešli na distanční výuku.

Stravovací služby

Od středy 14. října do úterý 3. listopadu jsou zcela uzavřeny restaurace a bary. Platí také zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

Kultura a sport

Od 9. října do 3. listopadu jsou uzavřeny posilovny, fitness centra, vnitřní bazény či koupaliště. Od 12. října se pak (také do 3. listopadu) zavřela divadla, kina, muzea či zoologické zahrady.

Nošení roušek

Od středy do odvolání platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému (s výjimkou lidí z jedné domácnosti). Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti.

Od 1. září platila povinnost zakrývání nosu a úst na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálních služeb a prostředcích veřejné dopravy. Od 10. září přibyla povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách budov, od 13. října byly povinné i na zastávkách veřejné dopravy.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme