Babiš žádá komunisty, aby v čele kontroly GIBS nebyl Ondráček. Horáček ho k tomu vyzval dopisem

Hnutí ANO požádá komunisty, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zvážili nominaci někoho jiného než Zdeňka Ondráčka. Šéf hnutí Andrej Babiš to sdělil v pondělí dopoledne. Ondráčkovu nominaci považuje za problematickou. Reagoval tak na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Tomu vadí, že Ondráček zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne v roce 1989.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec zmiňuje i trestní stíhání předsedy hnutí ANO, Andreje Babiše. „Je to nepochybně břemeno," říká

Andrej Babiš (ANO) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Horáček Babiše v dopise požádal, aby využil svého politického vlivu a zvolení Ondráčka zabránil. Prezidentský kandidát připomněl, že Ondráček se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku zúčastnil zásahů proti demonstrantům.

Babiš uvedl, že veškerá povolební vyjednávání v rámci Poslanecké sněmovny vede předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten také uzavřel dohodu o rozdělení postů pro jednotlivé strany. Konkrétní jména podle Babiše součástí dohody nebyla a je na odpovědnosti dané strany, koho vybere.

Kalousek se Ondráčkovi za 'komunistického fízla' omlouvat nemusí

Číst článek

„Problematičnost nominace pana Zdeňka Ondráčka si ale uvědomuji. Dopis pana Horáčka jsem předal panu Faltýnkovi a požádal jsem ho, aby se sešel s vyjednávači KSČM a požádal je o zvážení nominace jiného jejich zástupce do čela této sněmovní komise," napsal Babiš v SMS zprávě.

'Přímý aktér represí'

Horáček v dopise uznal právo ANO jako vítěze voleb na sestavení vlády a uznal i náročnost povolebních vyjednávání a hledání přijatelných průsečíků.

„Nicméně některé ze zmíněných průsečíků z hlediska širšího zájmu směřování České republiky přijatelné nejsou," uvedl uchazeč o post prezidenta republiky. Zpochybnil právě nominaci Ondráčka, který se podle něj stal „přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti."

Zdeněk Ondráček

Člen KSČM a bývalý policista. Po ukončení náhradní vojenské služby na konci 80. let byl přijat do Sboru národní bezpečnosti a následně byl na více než rok přiřazen do pohotovostního útvaru. Zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům na akci takzvaného Palachova týdne a byl vybrán, aby se k zásahu před televizí vyjádřil.

Poprosil proto Babiše, aby zvolení Ondráčka nedopustil. Horáček zároveň požádal o podporu v této věci prezidentské protikandidáty.

„Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii," sdělil v reakci na dopis další z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer. Na vyjádření Babiše reagoval člen sněmovního bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN).

„Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně. Jistě se k tomu ještě můžeme postavit při hlasováních o předsedech komisí," řekl. Dodal, že šéfy komisí určuje v tajné volbě celá sněmovna. Rakušan poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM. To, že by v čele komise mohl stanout Ondráček, pokládá za nepřijatelné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme