Na palubě letadla s Babišem padl výstřel z pistole člena ochranky, věc šetří inspekce

Na palubě letadla s premiérem Andrejem Babišem (ANO) došlo v úterý k mimořádné situaci. Ještě na letišti v Bruselu vystřelila zbraň člena ochranky. Věc šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 18:25 29. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dle policejního prezidia nedošlo k ohrožení dalších osob.

Dle policejního prezidia nedošlo k ohrožení dalších osob. | Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Letadlo nebylo vážně poškozeno a vrátilo se zpět do České republiky,“ uvedla pro Radiožurnál Magdaléna Dvořáková, mluvčí generálního štábu. „V současné chvíli můžeme potvrdit, že včera došlo na palubě vládního letadla v odděleném prostoru mimo přístup dalších osob k náhodnému výstřelu,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia Lenka Sikorová.

Podle ní k výstřelu došlo v okamžiku, kdy se na místě nenacházela žádná jiná osoba, a tedy nedošlo k ohrožení dalších osob. Celou věc šetří také Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zjišťuje, zda se člen ochranky dopustil trestného činu, informaci pro Radiožurnál uvedla mluvčí Generální inspekce Ivana Nguyenová. Případem se rovněž zabývá Kriminální útvar vojenské policie.

„Šlo o náhodný výstřel z pistole člena ochranné služby. Nebezpečí jsem necítil, slyšel jsem jen nezvyklou ránu. Byl jsem od místa asi čtyři metry,“ vzkázal v SMS Blesku premiér Babiš.

Co se dělo na palubě

Premiérovi ani nikomu jinému z celkem 22 lidí na palubě se nic nestalo, uvedl server Aktuálně.cz s odkazem na svého zpravodaje, který situaci viděl. Policista z ochranné služby podle všeho nešťastnou náhodou vystřelil krátce poté, co premiér do letadla nastoupil a stroj se chystal k odletu. Výstřel vyšel ze služební zbraně v okamžiku, kdy podle předpisů svou zbraň vybíjel a chtěl ji předat posádce letadla.

Zbraň sama nevystřelí, je to fatální selhání člověka, říká profesionál ke střelbě v Babišově letadle

Číst článek

„Podle původních informací, které cestujícím podal kapitán letadla, byl stroj neschopný odletu zpět do Prahy. Babiš tedy měl počkat na okamžik, kdy do Bruselu přiletí náhradní letoun z Prahy, což mělo trvat minimálně šest hodin. Jinou variantou bylo, že poletí až ráno pravidelnou linkou Českých aerolinií,“ uvedl server.

Nakonec po zhruba hodině čekání ale kapitán po prozkoumání škod, které výstřel způsobil, cestující informoval, že stroj je schopný letu. „Kulku jsme našli. Nijak nepoškodila trup letadla,“ sdělil kapitán. Podle dostupných informací výstřel zasáhl pouze vozík s jídlem.

Zbraň sama o sobě vystřelit nemůže, popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz bývalý člen Útvaru rychlého nasazení a exšéf speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie.

„Jestliže došlo na palubě letadla převážejícího premiéra k výstřelu z pistole člena ochranky, tak je to fatální selhání člověka, který ji měl v ruce nebo který s ní manipuloval. Zbraň sama o sobě nevystřelí,“ uved.

Na území cizího státu obecně mohou členové ochranky vycestovat se zbraní, pokud splní podmínky dané země. Musejí ale zažádat o povolení. Na místě jsou pak v kontaktu s příslušnou policí a bezpečnostními složkami. Zbraně nemohou používat v rámci stejných zákonů jako v Česku, musí respektovat tamní předpisy.

Jak připomíná ČTK, podobná věc se stala v červnu 1994, kdy jeden z členů ochranky tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše (KDU-ČSL) při letu do Švédska prostřelil podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor, havárii na letišti likvidovaly dva hasičské sbory.

nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme