Babiš prokazatelně lže. Čapí hnízdo je podle Evropské komise dotační podvod, tvrdí Wagenknecht

„Je to nepřístojná pomluva,“ ohradil se bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht proti nařčení vyslovené Andrejem Babišem.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Wagenknecht byl podle svých slov z ministerstva financí odejit, necítí se však být zrhzený: „Odpočinul jsem si a teď dělám to, co mě baví. | Foto: Jana Přinosilová

Šéf hnutí ANO ve svém proslovu před Poslaneckou sněmovnou, která v pátek zasedala kvůli žádosti kriminalistů o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kritizoval mimo jiné i bývalého náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta, nynějšího předsedu think-tanku Good Governance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus s Lukášem Wagenknechtem

Babiš nazval Wagenknechta udavačem, který podnítil vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). „OLAF se zřejmě nechal ovlivnit auditní zprávou vypracovanou na objednávku časopisu Reportér společností Good Governance. To je také součást mafie,“ prohlásil v pátek před poslanci předseda vlády.

Ministerští kontroloři v projektu zjistili pochybení, závěrem ale konstatovali, že veškeré výdaje jsou způsobilé, tedy že je vše v pořádku. „To je z pohledu auditora nesmysl. Podle mě jde o systémové selhání auditního orgánu,“ tvrdí Wagenknecht.

„Víme, že podvod se stal. To je rovina evropského práva a poskytování dotací. Druhá rovina je, kdo za něj může, což musí rozhodnout český soud,“ uvedl Wagenknecht v pořadu Českého rozhlasu Interview Plus.

Zdůraznil také, že Evropská komise, jíž je OLAF součástí, pravomocně konstatovala, že projekt Farma Čapí hnízdo byl podvod, zpronevěra peněz a porušení evropského práva. Není prý ale úkolem komise vyšetřovat trestněprávní zavinění na úrovni jednotlivých osob.

Česká republika podle Wagenknechta peníze buďto vrátí, nebo Čapí hnízdo nahradí jiným projektem. Zároveň musí vymáhat peníze po firmě Imoba, která je nástupnickou společností Farmy Čapí hnízdo. „Podvodná firma v tuto chvíli neoprávněně používá peníze daňových poplatníků,“ tvrdí.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme