Babiš před očkovací halou převzal 41 tisíc vakcín z Maďarska. Kdy bude půjčku Česko vracet, není jasné

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek odpoledne před Národním očkovacím centrem v pražském O2 universu převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa zhruba 41 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Očkovat se jimi budou lidé v O2 universu, kde se aktuálně podle Babiše podává denně až 6000 dávek, v polovině června to bude 7000. Maďarsko Česku vakcíny půjčí. Politici to řekli na tiskové konferenci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Národním očkovacím centru O2 universu převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa zhruba 41 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V dubnu slíbily Česku vakcíny Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na přeposlání zhruba 80 tisíc dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU. Podle vyjádření úřadu vlády pro server Seznam Zprávy se vše opozdilo a vakcíny jsou slíbeny do konce června. Slovenský premiér Eduard Heger také při dubnové návštěvě ČR přislíbil dar 10 tisíc dávek od společnosti Moderna.

Babiš připomněl, že Maďarsko dříve Česku darovalo 160 plicních ventilátorů a přenechalo dodávku 200 nemocničních lůžek. „Když jsem bojoval s (rakouským kancléřem) Sebastianem Kurzem v rámci Evropy, aby se vakcíny rozdělovaly podle počtu obyvatel, tak ta deklarovaná solidarita bohužel nedopadla. Nebylo to hezké. Já jsem se potom obrátil na moje přátele a (maďarský premiér) Viktor Orbán byl první, který mi slíbil tuto dodávku 40 tisíc vakcín,“ řekl premiér.

Babišem dojednané vakcíny přicházejí po dvou měsících. Půjčené dávky musí Česko ale vrátit

Číst článek

Server iROZHLAS.cz zjistil, že Česko vakcíny nedostalo darem. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové je země pouze zapůjčily. „V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny,“ uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude vakcíny vracet, není jasné. „Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád,“ vysvětlila. Babiš v pátek uvedl, že takový postup byl zamýšlen od počátku.

Szijjártó poznamenal, že Maďarsko ČR dodalo vakcíny, protože jsou země přáteli, jejich ekonomiky jsou propojené a turisté obě země rádi navzájem navštěvují. Připomněl, že mezi Maďarskem a Českem je dohoda, že občané mohou přijet bez omezení, pokud jsou alespoň 22 dní po podání první dávky vakcíny. Musí to ale být schopni doložit národním certifikátem.

Rychlejší tempo

V pondělí přivezlo české vojenské letadlo z Bělehradu přes 100 tisíc dávek vakcíny od Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku darovalo.

Od začátku vakcinace loni v prosinci bylo celkem rozdáno zhruba 5,66 milionu dávek, u většiny vakcín jsou potřebné dvě. Ukončené očkování má víc než 1,65 milionu lidí.

Jednoznačně nejpoužívanější vakcínou je v Česku očkovací látka Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Připadají na ni čtyři z pěti aplikovaných dávek. Přibližně desetiprocentní podíl mají vakcíny od firem Moderna a AstraZeneca. Jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson má zhruba jednoprocentní podíl na všech podaných dávkách.

Tempo vakcinace v Česku v poslední době zrychluje. Více než 100 tisíc dávek za den dokázali zdravotníci naočkovat zatím šestkrát, z toho třikrát minulý týden a třikrát tento. Ve středu dostalo očkování rekordních 112 231 lidí.

Maďarsko Česku zapůjčilo 41 tisíc dávek. | Foto: René Volfík, | Zdroj: iROZHLAS.cz | ©

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme