VIDEO: Audit je velice pochybný, považuji ho za útok na Česko, prohlásil Babiš ve sněmovně

Poslanci měli v úterý odpoledne hlasovat o 11 zákonech, které se jim vrátily ze Senátu. Zatím ale debatují o návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle které je premiér Andrej Babiš z ANO ve střetu zájmů. Část opozice navíc kvůli tomu žádá mimořádný bod v jednání sněmovny. A podpoří ho také vládní ČSSD. Před poslanci zatím promluvil sám Babiš, který kritizoval jak návrh zprávy, tak Evropskou komisi.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:24 4. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České úřady minulý týden dostaly předběžný výsledek auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli střetu zájmů českého premiéra Babiše z ANO. Dokument mají na stole ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová za ANO, a ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou za ANO.

V 71stránkové zprávě v angličtině mimo jiné stojí, že Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy pak ovládá skupinu Agrofert, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Kvůli tomu by mohly firmy, které Babiš v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, vracet stamilionové dotace. Evropská komise totiž došla také k závěru, že všechny dotace udělené koncernu Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů, nejsou v souladu s národním právem.

Babiš uvedl, že neporušuje české ani evropské zákony. A žádné dotace podle něj nebude muset Česko vracet.

České úřady teď čekají, až dostanou český překlad zprávy Evropské komise, což by se mělo stát do měsíce. Pak má Česko jeden až dva měsíce na to, aby se ke zprávě vyjádřilo. Až potom Evropská komise vydá finální zprávu, což může trvat ještě několik měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme