Babiš si loni vydělal přes 114 milionů. Peníze mu přišly z Agrofertu, Imoby i dalších firem

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si loni vydělal více než 114 milionů korun. Peníze přišly předsedovi české vlády od firem Agrofert a Imoba z jeho svěřenského fondu, lucemburské společnosti Sogelife nebo švýcarské firmy Bank Vontobel. Vyplývá to z Babišova majetkového přiznání, které musí politici a další státní úředníci a veřejní funkcionáři zveřejnit do konce června.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na konci roku 2018 měl Babiš na svém bankovním účtu 73,2 milionu korun, v prosinci loňského roku už to bylo 161 milionů, vyplývá z dokumentu, ze kterého cituje server SeznamZprávy.cz. Během minulého roku mu na účet přišlo od Agrofertu celkem 90,1 milionu, od Imoby 2,4 milionu, od Sogelife 6,8 milionu a od Bank Vontobel 14,9 milionu.

Faltýnek nebude dále usilovat o funkci prvního místopředsedy ANO, naznačil šéf hnutí Babiš

Číst článek

V dokumentu zveřejnil i další údaje. Hnutí ANO mu za rok 2019 poslalo 1300 korun, dalších 350 korun dostal od Honebního společenstva Bžany.

V majetkovém přiznání premiér jako v minulých letech uvedl, že je majitelem akcií a podílových listů. Kromě toho také uvedl výši pohledávek. V předminulém roce si půjčil celkem 208 milionů, loni 82,6 milionu. Jak se půjčka a její stav mění, ale nemusí uvádět. Pohledávky v hodnotě nad půl milionu korun musí zveřejňovat jen v roce jejich vzniku.

Seznam Zprávy uvádí, že tak to udělal i šéf poslaneckého klubu ANO a druhý muž strany Jaroslav Faltýnek, který v roce 2018 půjčil svému synovi Jiřímu dva miliony korun na developerský projekt. V letošním majetkovém přiznání už je neuváděl, i když jeho syn dluh nesplatil. „Zatím ne. Není z čeho,“ napsal Jiří Faltýnek serveru.

Jeho otec v přiznání za loňský rok uvedl zůstatek 5,4 milionu korun na bankovních účtech, loni přitom výši neuváděl. V minulém roce si mimo jiné pořídil automobil za 1,11 milionu korun, vyplývá z dokumentu.

Vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček si loni za 150 tisíc korun koupil automobil GAZ 21. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek měl na účtu 3,1 milionu.

Ministři ČSSD nepřiznali byt, garáž a sklep. Zaorálek dostal pokutu, Petříčkovi sankce hrozí

Číst článek

Předseda ODS a politolog Petr Fiala dostal loni na 810 000 korun od Masarykovy univerzity, kde vyučuje. Splácel leasing na auto zhruba 200 000 korun. Předseda Pirátů Ivan Bartoš vykázal příjem zhruba 221 000 korun od společnosti IS – Auto, k jeho závazkům patřily bankovní půjčky za 712 000 korun a hypotéka 1,25 milionu korun.

Předseda KSČM Vojtěch Filip si podle oznámení loni přivydělal 23 600 korun a splácel úvěr 134 500 korun. Předseda SPD Tomio Okamura působil ve společnostech Mebius, Japa Foods, Break2Win a Miki Travel Prague, od nichž inkasoval na 320 000 korun. Podnikáním si vydělal 6,2 milionu korun a na běžném účtu měl koncem roku zhruba sedm milionů korun. Splácel hypotéku 3,8 milionu korun.

Hypotéku 3,6 milionu korun splácel také šéf lidovců Marian Jurečka. Vedlejší příjmy nevykázal stejně jako předseda STAN a učitel Vít Rakušan, který loni po nástupu do čela hnutí skončil jako starosta Kolína, dál byl zaměstnán na gymnáziu. Splácel leasing a dvě hypotéky v celkové výši kolem čtyř milionů korun. Oznámení za loňský rok od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v registru do 13.00 k dispozici nebylo.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme