Babiš na klubu ANO podpořil uzákonění sňatků homosexuálů. V hnutí jsou tři názorové proudy

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s novelou, která má uzákonit sňatky homosexuálů. V neděli na televizi Prima řekl, že na jednání poslaneckého klubu ANO vystoupil ve prospěch návrhu. V hnutí podle něj existují v této věci tři názorové proudy, za nejdůležitější považuje pečlivé vyřešení problematiky dětí. Úvodní projednávání novely a konkurenčního ústavního posílení manželství muže a ženy sněmovna ani na druhý pokus nedokončila.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roce 2016 si řeklo své ano 336 párů stejného pohlaví.

Partnerská dvojice (ilustrační foto) | Foto: Alvin Mahmudov | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Babiš řekl, že osobně s návrhem na sňatky homosexuálů problém nemá. „Myslím, že stejnopohlavní páry by měly mít stejná práva, jako je to u manželství,“ uvedl na Primě.

Zmínil zákonnou úpravu dědění či svědků při uzavření svazku. Připustil však, že v ANO existují různé názory. „Někteří říkají, že slovo manželství je spojení muže a ženy a je to nějaký symbol,“ konstatoval.

‚Manželství zoofilů i pedofilů.‘ Poslanci se hádali o sňatcích homosexuálů, Šlechtová bránila gaye a lesby

Číst článek

Premiér nemá nic proti tomu, aby svazek homosexuálů se nazýval stejně jako v případě heterosexuálů. „Mně to nevadí, ale některým lidem to vadí,“ uvedl.

Vyslovil se pro to, aby návrh ve Sněmovně postoupil do druhého čtení. Diskuse by se podle něj potom měla soustředit na děti. „Když je pár a jeden z partnerů zjistí, že je homosexuál a odejde, aby rodiče nepřišli o nějaké právo, to je důležitá debata,“ řekl.

Babiš uvedl, že o svém názoru nemůže direktivně přesvědčit ostatní poslance hnutí. „Není možné, že já zavelím a všichni v rámci hnutí změní názor, u nás jsou tři (názorové) skupiny,“ řekl. Nový předpis podle něj nesmí nikoho poškodit.

Homosexualita je móda, myslí si papež František. Gaye si mezi kněžími nepřeje

Číst článek

Manželství i pro homosexuály navrhlo novelou občanského zákoníku 46 poslanců z šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Novela předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN. Má doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Sněmovna obě předlohy projednává současně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme