Ministryně průmyslu Nováková skončí ve funkci, oznámil jí Babiš. ‚Respektuji to,‘ reagovala

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) skončí ve funkci. Premiér Andrej Babiš ji informoval o chystané výměně, ministryně to respektuje, uvedla ve středu v tiskové zprávě. Termín jejího odchodu záleží na dohodě premiéra s prezidentem Milošem Zemanem. O odchodu Novákové se dlouho spekulovalo, jako její nástupce byl nejčastěji uváděn místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Praha (Aktualizováno: 13:28 10. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marta Nováková

Marta Nováková | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí. Termín ukončení mého působení ve funkci je na dohodě pana předsedy vlády s panem prezidentem,“ informovala Marta Nováková.

Odchod unaveného rekordmana. Ťok při nástupu sliboval, politická realita ho ale dostihla

Číst článek

„Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem. Další komentář poskytnu po dnešním jednání na Pražském hradě,“ dodala ve středu Nováková.

Babiš se setká se Zemanem ve středu odpoledne na Hradě, budou jednat o personálních změnách ve vládě. V pondělí oznámil svůj konec ve funkci ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), jméno jeho nástupce zatím není známo.

Nováková v únoru čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí.

Problém kvůli Tchaj-wanu

Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli věci od ministryně vytýkací dopis.

Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici minstra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Nejvyšší kontrolní úřad: Za Ťoka se prodloužila doba výstavby dálnic, stojí ale polovinu

Číst článek

O odchodu Novákové se dlouho spekulovalo, jako její nástupce byl nejčastěji uváděn místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Dříve to ale pro server iROZHLAS.cz odmítl. „Já se nenabízím. Dostal jsem nabídku před dvěma lety. Teď to fakt není na stole,“ odpověděl na dotaz, zda mu Babiš post nabídl. Zároveň ale dodal: „Člověk nemůže být fatalista. Nechci být v situaci ‚nikdy neříkej nikdy‘.“ Nyní na dotaz, jestli už přišla nabídka, odpověděl: „Počkejte prosím na vyjádření pana premiéra.“

Babišova vláda zažila od jmenování loni koncem června tři ministerské změny. Kvůli podezření z plagiátorství brzy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD), nahradili je Kněžínek a Jana Maláčová. Po několikaměsíčním sporu s Hradem o jmenování Miroslava Pocheho bylo plnohodnotně obsazeno ministerstvo zahraničí Tomášem Petříčkem (všichni ČSSD), do poloviny října ho vedl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Výměna Novákové nezbavuje Andreje Babiše zodpovědnosti za to, že Češi mají skoro nejdražší mobilní tarify v Evropě. Místo kvalitativních změn jsme svědky toho, jak premiér obsazuje posty ministrů stylem tahání králíků z klobouku, aby je po čase zase odvolal a slíbil, že bude líp.

12:39 – 10. 04. 2019

8 126

Na chystanou změnu na ministerstvu už reagovali někteří politici. Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila nezbavuje výměna Novákové premiéra zodpovědnosti za drahá data. „Místo kvalitativních změn jsme svědky toho, jak premiér obsazuje posty ministrů stylem tahání králíků z klobouku, aby je po čase zase odvolal a slíbil, že bude líp,“ napsal na twitteru.

Předseda ODS Petr Fiala připomněl na sociálních sítích její výroky o mobilních datech, incident s tchajwanským zástupcem a nezahájení těžby lithia, ani tendru na dostavbu Temelína.

Po jiných chybách měla sama rezignovat, například když se zachovala lokajsky vůči čínskému velvyslanci a nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu. Nesplněné sliby Marty Novákové o těžbě lithia státem a zahájení tendru na dostavbu Temelína jen dokazují, že „odborníci“

12:47 – 10. 04. 2019

2 58

Nový šéf KDU-ČSL a poslanec Marek Výborný si myslí, že na „některé výroky paní ministryně se bude vzpomínat dlouho“.

Tak nám doťokala i paní ministryně Nováková. Pravda, na některé výroky se bude vzpomínat dlouho, průmysl a obchod si ale zaslouží skutečně manažerské řízení. @KDU-ČSL

12:54 – 10. 04. 2019

3 44

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v souvislosti s odchodem Marty Novákové  píše, že  premiérovi Babišovi „kompetentní lidé už dávno došli“.

Další nucený odchod v Babišově vládě ukazuje, že panu premiérovi kompetentní lidé už dávno došli. Neschopnost řešit mobilní data i skandální jednání s hosty z Tchaj-wanu? Obojí jde "na triko" panu Babišovi.

13:38 – 10. 04. 2019

20 376

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme