Polovina senátorů požaduje po Babišovi odchod Novákové. Poškodila vztahy s Tchaj-wanem, tvrdí

Polovina senátorů požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby okamžitě odvolal z funkce ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO). V otevřeném dopisu senátoři uvedli, že Nováková poškodila vztahy s Tchaj-wanem a už poněkolikáté nezvládla své povinnosti. Babiš dopis označil za zviditelňování senátorů.

Praha (Aktualizováno: 17:44 3. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polovina senátorů požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby okamžitě odvolal z funkce ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senátorům vadí, že zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit před týdnem setkání zahraničních investorů. Čtyři desítky zástupců horní komory se tak přidali ke kritice šéfky resortu, o jejímž brzkém odchodu z funkce se spekuluje.

Od vzestupu po možný pád Novákové. ‚Netaktizuje, a to se v politice nevyplácí,‘ říká analytička

Číst článek

„Nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání,“ uvedli senátoři na adresu Novákové.

‚Pokusy o zviditelňování‘

Kromě zástupců hnutí ANO se k žádosti přidali senátoři napříč kluby včetně místopředsedů horní komory Miluše Horské (KDU-ČSL), Jiřího Oberfaltzera (ODS), Jiřího Růžičky a Jana Horníka z klubu Starostové a nezávislí a zástupců ČSSD.

Petříček: Vykázání tchajwanského zástupce od Novákové bylo nešťastné, s ministryní si promluvím

Číst článek

Andrej Babiš pro Radiožurnál ve středu uvedl, že se k iniciativě senátorů nebude vyjadřovat.

„Pokusy o zviditelňování senátorů nechci komentovat. Paní ministryni Novákovou jsem požádal o vysvětlení na poslední vládě před všemi ministry. Řekla nám, že chybu udělal její protokol, a že z toho vyvodí personální důsledky. Nemám ale dobrý pocit ani z chování čínského velvyslance, který se už v minulosti choval velmi nestandardně,“ řekl premiér.

Nestandardní chování

O nestandardním chování čínského velvyslance mluvil Babiš již po pondělním jednání.  Připomněl v té souvislosti i událost z přelomu roku, kdy čínský velvyslanec Čang Ťien-min podle Babiše lhal o obsahu jejich společné schůzky na téma varování před čínskými technologiemi.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před jednáním kabinetu uvedl, že šlo o chybu protokolu, ministerstvo by proto příště mělo formát jednání konzultovat s diplomacií.

O odvolání Novákové v pondělí spekulovala média i v souvislosti s krátkou návštěvou Babiše na Hradě, kterou odmítli komentovat jak prezident Miloš Zeman, tak premiér.

ČTK, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme