Nejprve politické jednání, poté projekce Rain Mana. Andrej Babiš se ve Varech sešel s polským premiérem

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO vyjednával v Karlových Varech o nákupu nových vojenských vrtulníků s francouzskou ministryní obrany Florence Parlyovou i s polským premiérem Mateuzsem Morawieckim. Podle premiéra ale bude nejdřív nutné změnit způsob nákupu vojenského materiálu.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki se svým českým protějškem Andrejem Babišem na projekci filmu Rain Man v Karlových Varech | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Půjde o to nakupovat vojenský materiál efektivně a transparentně. Bude potřeba změnit ten způsob a vést rozhovory mezi vládami. Polsko vyrábí jednak Blackhawky a jednak Agusty, takže jsou tam dva zahraniční investoři. Chci se v tom angažovat, abychom nějakým způsobem utratili peníze, které jsou v rozpočtu,“ popsal Andrej Babiš pro Radiožurnál.  

Babiš dále po jednání s polským premiérem prohlásil, žePolsko je pro Českou republiku podle obratu druhým největším obchodním partnerem. Předběhlo i Slovensko. Česká republika je zase sedmým největším investorem v Polsku.

Evropská komise zahájila s Polskem řízení kvůli zákonu o nejvyšším soudu. ‚Podkopává nezávislost soudnictví‘

Číst článek

Oba premiéři se shodli, že vzájemné vztahy obou zemí jsou na velmi dobré úrovni a podobné názory mají obě země i na problémy Evropské unie. „Česká republika je pro nás klíčovým partnerem nejen co se týká hospodářství, ale i v kultuře, jak dokazuje tento filmový festival, kde i polští filmaři získali řadu ocenění,“ řekl Morawiecki.

Obě země podle něj spolupracují na vyšetřování podvodů spojených s DPH, vyměňují si informace o podnikatelích, kteří tyto podvody činí, a spolupracují na tzv. reverse charge, tedy přenesené daňové povinnosti u DPH.

„Děkuji také za postoj českého premiéra v evropské radě ohledně migrantů. Díky tomu jsme mohli mít takové záběry, že nás nikdo nebude nutit, abychom přijímali migranty,“ dodal.

Podle Babiše mají obě země společné názory na evropský rozpočet nebo čerpání fondů. „Jsem rád, že i naše kontrolní hlášení v Polsku funguje a že se díky němu vybraly rekordní daně. To, co potřebujeme hlavně řešit, je infrastruktura. Chceme dohnat naše zpoždění ve výstavbě dálnic. Zatímco z polské strany jsou téměř u hranic, my máme zpoždění. Probrali jsme i spolupráci v jaderné energetice, kde Polsko uvažuje o investicích,“ uvedl český premiér. Podle Babiše chce Česko s Polskem jednat i o možném nákupu vrtulníků.

Český a polský premiér na 53. Mezinárodním filmovém festivalu plánovali zajít odpoledne společně do kina, a to na film Rain Man.

ČTK, bal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme