Starostové menšinovou vládu ANO nepodpoří. Babiš bude o podpoře svého kabinetu jednat s komunisty a ČSSD

Starostové a nezávislí (STAN) nedají důvěru menšinové vládě hnutí ANO. Po jednání s představiteli ANO to ve středu novinářům řekli zástupci Starostů a zopakovali, že takový slib dali už před volbami. Vadí jim, že premiér Andrej Babiš (ANO) byl obviněn v případu farmy Čapí hnízdo, nechtějí být také spojováni s KSČM a s SPD, které spolu s ANO prosadily rozdělení funkcí ve sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Starostové jsou nicméně připraveni podpořit některé vládní návrhy zákonů, které budou v souladu s jejich programem.

„Vyjádřením důvěry této vládě bychom také vyjadřovali nedůvěru policii a státnímu zastupitelství, to by nebylo zdravé pro právní stát," řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Starostové zároveň upozornili, že jejich výhrada se netýká osobně Babiše, ale že považují za nepřijatelné, aby jakýkoli premiér čelil trestnímu stíhání.

'Menšinová vláda má být posledním pokusem.' Občanští demokraté ani lidovci vládu nepodpoří

Číst článek

My jsme žádáni o důvěru menšinové vládě hnutí ANO ve chvíli když ono už si ji evidentně podle hlasování v posledních týdnech získalo někde úplně jinde," poukázal místopředseda STAN Vít Rakušan na spolupráci ANO, KSČM a SPD ve sněmovně.

Nebudeme stát jako stafáž projektu, který se opírá o podporu stran pro nás nepřijatelných, které považujeme za extremistické," uvedl další důvod, proč Starostové menšinovou vládnu ANO nepodpoří.

Spolupráce na společných bodech

Hnutí STAN je ale připraveno spolupracovat s vládou při projednávání konkrétních zákonů, které jsou v souladu s jeho programem. Předseda STAN Petr Gazdík v této souvislosti zmínil zákon o státní službě, školskou reformu nebo elektronizaci státní správy. Starostové jsou připraveni poskytnout vládě i své expertní týmy, aby bylo možné dosáhnout shody na podobě zákonů ještě předtím, než přijdou do sněmovny.

Programové prohlášení vlády ANO Gazdík označil za "mix bohulibých cílů a populismu". V některých věcech se podle něj Starostové s ANO shodnou, v jiných se zásadně liší. Farský přitom programové prohlášení Babišova kabinetu zpochybnil, podle něj se ukazuje rozpor mezi záměry vlády a činy vládních poslanců, když v úterý při projednávání rozpočtu nepodpořili návrh STAN přidat peníze do školství, ačkoli to vláda má ve svých záměrech.

Ve středu se premiér sejde ještě se zástupci ČSSD a komunistů. Na čtvrtek jsou naplánované schůzky s Piráty, SPD a TOP 09. Všichna tři naposled jmenovaná uskupení už avizovala, že Babišovu menšinovou vládu nepodpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme