Žaloba nic neřeší, řekl Babiš po schůzce se Zemanem. Prezident podle něj ještě neřekl své stanovisko

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se prezident Zeman na společné schůzce nevyjádřil, zda odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). „Pan prezident si je vědom Ústavy, ale ještě neřekl své stanovisko,“ řekl premiér. Zeman nepřijal Staňkovu demisi a dosud nevyhověl ani Babišově žádosti o odvolání ministra, což hlava státu podle Ústavy učinit musí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:36 11. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měl jsem poprvé možnost mluvit s prezidentem Zemanem. Vysvětlil jsem mu, že jsem postupoval podle koaliční smlouvy. Pan prezident má svůj názor na roli Antonína Staňka a na Michala Šmardu (ČSSD), kterého nepovažuje za ideálního kandidáta,“ uvedl po schůzce Babiš.

Šmarda není ideální volbou ani podle Babiše, protože nikdy v kultuře nedělal. „Ale respektuji, že je to nominant sociální demokracie, a postupuji podle koaliční smlouvy,“ doplnil premiér.

Hra kočky se dvěma myšmi, ta v oranžovém už krvácí, zní z opozice po schůzce Babiše se Zemanem

Číst článek

Babiš také zopakoval, že kompetenční žalobu na prezidenta podávat nebude, protože by podle něj nic neřešila. „Chci to řešit kompromisem,“ dodal.

Otázku dalšího pokračování vlády chce Babiš projednat v pátek s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. „Každé jednání nás může posunout dopředu,“ konstatoval. Babiš už s Hamáčkem krátce hovořil po telefonu. „Pan premiér mě telefonicky informoval o výsledcích schůzky na Hradě. Setkáme se spolu zítra (v pátek) během dne před mou schůzkou s panem prezidentem,“ potvrdil Hamáček.

‚Chytrá horákyně‘

Dle svých slov si Babiš přeje pokračování vlády. Výměna nového kandidáta na ministra kultury Michala Šmardy podle něj není v jeho kompetenci. „Takové řešení nemůžu ani projednávat,“ řekl. Předseda vlády doufá v to, že výměna v čele ministerstva kultury bude vyřešena nejpozději příští týden.

Místopředseda ČSSD Šmarda je ze schůzky zklamaný, jak řekl Radiožurnálu. Podle Šmardy jde už o několikátou schůzku, která nepřinesla řešení situace na ministerstvu.

„Neumím si představit, že bychom to řešili stylem ‚chytrá horákyně‘. Sociální demokracie má nějaké svoje programové priority jinde, než v kultuře. Ale i kdyby se hnutí ANO rozhodlo, že bude měnit koaliční smlouvu a resorty, tak stále platí to, že o nominantech ČSSD na ministerská křesla musí rozhodovat sociální demokraté,“ uvedl.

Babiš přijel na Hrad zhruba v 16.45, tedy čtvrthodinu před plánovaným začátkem schůzky. Společně s dcerou Vivien šli do katedrály svatého Víta a prošli nádvořím. Zeman ještě před Babišem od 16 hodin přijal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

Smírné řešení

Zeman přijal kvůli situaci na ministerstvu kultury Babiše a vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka před týdnem na zámku v Lánech, schůzka ale další posun nepřinesla. Hamáček poté uvedl, že pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by její účast ve vládě smysl.

‚Takhle má vypadat spolupráce.‘ Zeman si při jmenování francouzského velvyslance rýpl do Babiše

Číst článek

Předsednictvo hnutí ANO ve středu večer dospělo k závěru, že prezident by měl akceptovat požadavek na odvolání ministra Staňka a následně jmenovat kandidáta, kterého sociální demokracie navrhne.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že hnutí podporuje smírné řešení krize. Babiš členům vedení podle něho naznačil možné cesty k řešení, možnost výměny ministerstev mezi koaličními stranami mezi nimi není.

V pátek se Zeman sejde v Lánech s Hamáčkem a Staňkem. ČSSD chce v návaznosti na to řešit situaci v pondělí na jednání předsednictva strany.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme