Babiš nevyloučil změny ve vládě. Výměny ministrů chce ale nejdřív probrat s prezidentem

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce případné změny ve vládě probrat s prezidentem Milošem Zemanem na schůzce, na jejíž termín čeká. Řekl to v nedělním pořadu Partie televize Prima. Na pondělním jednání na Pražském hradě spolu budoucnost ministrů neřešili. Změny ve vládě Babiš nevylučuje, zopakoval však, že záležitost by nejdříve probral s hlavou státu a příslušným ministrem.

Praha (Aktualizováno: 13:10 7. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Babiš v nedělním pořadu Partie televize Prima řekl, že změny ve vládě nevylučuje, ale chce je nejprve probrat s prezidentem. (ilustrační foto) | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Nemluvili jsme o tom, i když o tom byly spekulace,“ řekl Babiš k pondělní schůzce s prezidentem na Hradě, kterou ohlásil několik minut před jejím začátkem. Dodal, že se k Zemanovi znovu chystá. „Čekám na termín, chci to (případné změny ve vládě, pozn. red.) s ním probrat,“ dodal předseda vlády. Konkrétní jména ministrů komentovat nechtěl.

Z vlády na Hrad. Babiš jednal s prezidentem Zemanem. O čem mluvili, neprozradil

Číst článek

Babiš změny ve vládě poprvé připustil na začátku roku. „Tyto otázky dostávám neustále, mohu jen zopakovat, že pokud (změny) nastanou, nejdřív budu informovat pana prezidenta,“ uvedl. Řekl, že výměnu členů vlády nevyloučil a nevylučuje. Ministři by podle jeho představ měli pracovat, šetřit, možná méně cestovat a dohlížet na úředníky, kteří mají tendenci „dělat si, co chtějí“.

Premiér řekl, že pokud se na nějakém dalším postupu domluví s prezidentem Zemanem, bude o něm informovat veřejnost. "Pokud jdu s nějakým návrhem, tak musím mít," řekl předseda vlády na dotaz, zda už má rozmyšlenou náhradu za ministry, kteří by měli případně skončit.

Ťok a Nováková

Nejčastěji se spekuluje, že by mohli skončit ministr dopravy Dan Ťok či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO).

‚Považuji to za aprílový žert.‘ Ťok popřel, že by chtěl rezignovat na post šéfa dopravy

Číst článek

Nováková čelí kritice a výzvám na odstoupení kvůli nedávnému incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. „Pokud se rozhodnu změnit ministry, budu mít podstatně důležitější důvody,“ komentoval záležitost Babiš. Připustil však, že se Nováková dopustila některých nepovedených výroků.

Babiš neodpověděl na dotaz, zda je s Ťokem domluvený na jeho výměně. Odmítl však, že by případný odklad jeho konce na dopravě byl způsobený policejním vyšetřováním kolem mýtného systému. „Mýto nemá nic společného s tím, jestli (Ťok) zůstane, nebo nezůstane,“ uvedl Babiš.

Předseda ČSSD Jan Hamáček podle Babiše změny v řadách ministrů za sociální demokracii dělat nechce. Stejně se tento týden vyjádřil i vicepremiér Hamáček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme