Zeman: Babiš mi předložil seznam se dvěma kandidáty na ministra zahraničí - s Pochem i Hamáčkem

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil prezidentu Miloši Zemanovi seznam s dvěma kandidáty na ministra zahraničí - s Miroslavem Pochem i Janem Hamáčkem (oba ČSSD). Prezident to ve čtvrtek řekl v televizi Barrandov. Ve středu Zeman řízením úřadu pověřil předsedu sociální demokracie Hamáčka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš předložil prezidentovi Miloši Zemanovi seznam s dvěma kandidáty na ministra zahraničí | Foto: Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka,“ řekl ve čtvrtek prezident. Vyhověl jsem druhému návrhu, dodal.

Trapné, nedůstojné i velké varování pro stranu. Pražská ČSSD reaguje na nejmenování Pocheho

Číst článek

Okolnosti jmenování nebyly doposud jasné, spekulovalo se, že premiér předložil Zemanovi nejprve seznam ministrů se jménem Pocheho a napodruhé bez něj, když prezident Pocheho odmítal jmenovat. Situaci ve čtvtek nevysvětlili ani Hamáček s Babišem.

Porušení Ústavy?

Předseda vlády zopakoval, že Zemanovi předal pouze jeden seznam s navrhovanými ministry včetně Pocheho. Hamáček řekl, že při jmenování vlády nebyla porušena Ústava.
Postup kritizovala opozice i někteří sociální demokraté - pražská organizace ČSSD vyzvala předsednictvo, aby na Pocheho jmenování kategoricky trvalo.

ODS se nepodařilo prosadit na program sněmovny debatu o okolnostech jmenování nového šéfa diplomacie. Dál se proto plánuje ptát, zda Babiš změnil svou nominaci, nebo zda setrval na Pocheho jménu, jak říká. V takovém případě by si totiž Zeman mohl počínat protiústavně, když návrhu nevyhověl.

Andrej Babiš k nové vládě: Poche je na seznamu, proti Malé se vede kampaň

Číst článek

‚Trapná situace‘

„Celá tato situace mi přijde trapná. Pan Poche měl být včera řádně jmenován ministrem. Vše ostatní je nedůstojné. I přesto, že nebyl pan Poche jmenován, jsem rád, že se bude podílet na tvorbě a řízení zahraniční politiky České republiky, a doufám, že pan premiér tuto situaci co nejrychleji vyřeší,“ řekl už dříve poslanec a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Podle radního Prahy 3 a předsedy Mladých sociálních demokratů Radka Hlaváčka by ČSSD měla na situaci zareagovat. „Pro sociální demokracii a její poslance by měly být události posledních dnů a týdnů především velkým varováním. Potvrdilo se, že spolupráce s ANO a KSČM bude nesmírně náročná,“ řekl.

Poche u jmenování vlády nebude. ‚Na Hrad se nechystám,‘ oznámil

Číst článek

Hlasování o důvěře by podle zastupitelky ČSSD v Praze 6 Lucie Válové ale nemělo být odloženo. „Může přece nastat situace (a v minulosti takové nastaly), že ministr nebo ministryně z nějakého důvodu nemůže déle svůj mandát vykonávat a řízením takového resortu je (dočasně) pověřen někdo jiný – v takovém případě přece také nedochází k žádnému hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře nebo nedůvěře,“ napsala.

Podle ústavního právníka Jana Kysely Ústava nebyla porušena, pokud premiér Babiš po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva zahraničí Hamáčka.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme