Premiér Babiš: Personální změny ve vládě nejsou na stole, prezidentův názor ale beru na vědomí

Žádné personální změny ve vládě nejsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) aktuálně na stole. Předseda vlády novinářům řekl, že kabinet má nyní úplně jiné úkoly. Názory prezidenta Miloše Zemana, který se vyslovil pro odvolání ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka z ČSSD premiér zná a bere je na vědomí.

Praha (Aktualizováno: 16:34 10. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: MAFRA/Profimedia

„Není to nic nového, prezident v tomhle směru má stále stejný názor. Samozřejmě to beru na vědomí, to je vše, co k tomu můžu říct,“ řekl novinářům Babiš.

Prezident chce, aby premiér odvolal ministry Blatného a Petříčka. Vadí mu i šéfka ústavu pro kontrolu léčiv

Číst článek

Žádné personální výměny ve vládě teď nejsou „na stole“ dodal. Úkolem kabinetu je především co nejrychleji naočkovat občany proti covidu-19.

U očkování ruskou vakcínou Sputnik V se podle premiéra nic nezměnilo. Čeká se na to, jestli vakcínu schválí Evropská léková agentura.

Zeman Parlamentním listům řekl, že Blatný a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová jsou kvůli odmítání ruské vakcíny Sputnik V odpovědní za úmrtí lidí v Česku na covid-19. „Je to vyjádření pana prezidenta. Není potřeba, abych to nějak komentoval,“ řekl Babiš.

Prezident chce, aby ruskou a čínskou vakcínu schválil SÚKL a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. Uvedl také, že premiér udělal chybu, když mu navrhl do funkce ministra zdravotnictví nekompetentního člověka. Blatný podle Zemana není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti.

‚Model otloukánka se vyčerpal.‘ Rusko se svým Sputnikem V spustilo další kolo vakcínové diplomacie

Číst článek

Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů. Babiš novinářům řekl, že se kvůli vyjádřením prezidenta necítí pod tlakem. „Určitě ne,“ uvedl.

Premiér je rád, že ruský výrobce vakcína usiluje o schválení výrobku u evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). „Čekáme na certifikaci, v tuto chvíli není žádný jiný plán,“ řekl. Vyloučil to, že by Česko jednalo o dodávkách ruské vakcíny. „Vůbec nejsme v takové fázi,“ konstatoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme