S tímhle pánem ve vládě nebudu, řekl Babiš o Šmardovi. Se Zemanem se sejde příští týden

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš by nechtěl být ve vládě s kandidátem ČSSD na post ministra kultury Michalem Šmardou, kterého prezident Miloš Zeman ve středu odmítl jmenovat. Babiš to řekl v pátek televizi Prima. Premiér se v úterý sejde s prezidentem Zemanem v Lánech. O schůzku požádal sám. Informaci České televize potvrdil Radiožurnálu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:08 16. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

V úterý 20. srpna 2019 se v Lánech sejde premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem (17.00),“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitter. Informaci potvrdil i Babiš. Ten televizi Prima řekl, že s Michalem Šmardou ve vládě nebude. Šmarda podle Babiše není dobrý kandidát a na základě jeho mediálních vystoupení má obavu z toho, že by ve vládě jenom kritizoval. 

„Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát,“ řekl Babiš.

‚Protahování agónie nemá smysl.‘ Hamáček by podle krajských představitelů ČSSD měl trvat na Šmardovi

Číst článek

„Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém,“ podotkl. „Já mám obavu, že na základě jeho vystoupení by ve vládě jenom kritizoval,“ doplnil. Premiér neupřesnil, jaké Šmardovy výroky má na mysli.

„Musí se to vyřešit příští týden,“ uvedl také Babiš. Podle Primy také řekl, že Zeman nepostupuje protiústavně, protože neřekl, že Šmardu nejmenuje, ale požádal Hamáčka o nového kandidáta na ministra.

Předseda ČSSD Jan Hamáček je překvapen, že Babiš změnil názor, když Šmardu na ministra sám navrhl. Na twitteru Hamáček napsal, že ČSSD trvá na dodržení ústavy a koaliční smlouvy.

„Je trochu překvapení, že premiér Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor. Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry. ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy a ústavy,“ napsal Hamáček na twitteru.

Doplnil, že jen tak může fungovat vzájemná spolupráce. „V pondělí se sejdu s premiérem, očekávám od něj řešení. Do té doby platí, že nebudu nic vzkazovat přes média,“uvedl.

Lidovci a Piráti

Zeman se sejde také s představiteli dalších parlamentních stran. „S prezidentem bude hovořit také šéf Pirátů Ivan Bartoš (13.30) a předseda KDU-ČSL Marek Výborný (14.30),“ napsal Ovčáček na sociálních sítích.

Výborný řekl ČTK, že o schůzku se Zemanem požádal po svém zvolení předsedou lidovců na březnovém sjezdu. „Považoval jsem za správné představit se a říci prezidentovi o svých prioritách,“ uvedl.

Vzhledem k aktuální situaci se ale chce Zemana ptát i na aktuální dění a zopakovat mu stanovisko lidovců. Připomněl svou středeční výzvu, aby všichni ústavní činitelé respektovali ústavu a ústavní zvyklosti.

Bartoš o chystané schůzce se Zemanem hovořil v červenci v souvislosti s tehdejší diskusí o možném odchodu ČSSD z vlády. Uvedl, že chce s prezidentem řešit možná východiska z vládní krize.

„A zejména jeho vnímání řešení takzvaného zasukování ČR (tedy neschopnosti se rozvíjet), které vyplývá ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu,“ napsal Bartoš tehdy na twitteru.

Hledání nového ministra

Spor o nového ministra trvá čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu premiéra odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. 

Zeman nejmenuje Šmardu ministrem kultury. Požádal Hamáčka o jiného kandidáta

Číst článek

Ve středu pak prezident požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu navrhl jiného kandidáta na post ministra kultury.

Přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že kandidát sociálních demokratů Šmarda se podle něj nikdy problematikou české kultury nezabýval, a proto není odborně kompetentní vykonávat funkci ministra kultury. 

„Miloš Zeman by měl jednat podle Ústavy. Ústava nezná možnost, že by prezident měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra,“ komentoval situaci následně Hamáček. Dodal, že sociální demokracie rozhodně kandidáta měnit nebude.

Premiér Babiš ve středu odpověděl, že situaci bere na vědomí a že se chce se Zemanem sejít po dovolené. 

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme