Babiš tvrdí, že v neděli mluvil se Zemanem o sestavování vlády. ‚Je na mně, jestli to přijmu,‘ říká

Prezident Miloš Zeman v neděli mluvil o tom, že když nastane chvíle, osloví mě s pověřením k sestavení vlády. V úterý to řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Zároveň prý počítá s tím, že hnutí může být i v opozici. A dodal, že ANO nebude usilovat o post předsedy Poslanecké sněmovny. Prezident Zeman je nyní hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, kam ho v neděli odvezla krátce po jednání s Babišem sanitka.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 15:44 12. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš po schůzce v Lánech.

Andrej Babiš po schůzce v Lánech. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ řekl novinářům premiér Andrej Babiš. 

Vystrčil bude chtít po Mynářovi informace k Zemanově zdravotnímu stavu. Vyžádá si prognózy

Číst článek

Zároveň je ale ohledně dalšího postupu podle něj potřeba počkat na to, zda jej hlava státu skutečně sestavením vlády pověří.

Babiš pak odmítl sdělit, zda pověření přijme. „My jsme vyhráli volby na počet mandátů, a když mě pan prezident pověří, tak potom vám řeknu stanovisko,“ dodal. 

Pověření k jednání o sestavení příští vlády Babiš skutečně nedostal, sdělil již v neděli hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Ano, toto mohu potvrdit. O tom bychom informovali standardní cestou,“ poznamenal v neděli pro server Lidovky.cz.

Na nedělní schůzce se přitom původně o sestavování vlády mluvit nemělo. „Schůzka není o (povolebních) rozhovorech, byla plánovaná. Jak mi sdělil Hrad, rozhovory začnou až ve středu,“ uvedl před jednáním Babiš. Nicméně středeční schůzka neproběhne, jak předseda vlády později uvedl pro iDNES.cz.

Babišovo vyjednávání

Babiš také uvedl, že po volbách oslovil šéfa ODS a lídra koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petra Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Nebyla však přijata.

Koalice Spolu chce funkci předsedy sněmovny. Klub ANO povede Schillerová, nahradí Faltýnka

Číst článek

Spolu a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) hned v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly v něm Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu.

Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl tehdy šéf ODS. Dohromady budou mít ve sněmovně Spolu a Piráti se STAN 108 mandátů. ANO jich získalo 72.

Schůzka Babiš-Zeman

Nedělní schůzku s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech Babiš do této chvíle oficiálně nekomentoval.

Po téměř hodinovém jednání odjel premiér bočním vchodem a na pozdější dotazy novinářů prostřednictvím SMS nereagoval. Ke schůzce se tak vyjádřil až nyní, o dva dny později.

Zemana v nemocnici navštěvuje rodina i poradci. ‚Informujeme průběžně a úsporně,‘ uvedl Ovčáček

Číst článek

Premiér uvedl, že s prezidentem v neděli hovořil 30 minut. Byl podle něj unavený. Převoz do nemocnice pak byl podle Babiše plánovaný, odmítl tak spekulace, že by Zeman zkolaboval.

„Přišel jsem tam na 11. hodinu, v 11.30 přišel pan Zavoral a ve 12 byl plánovaný odvoz pana prezidenta do nemocnice, takže to bylo plánováno dopředu,“ popsal. Miroslav Zavoral je ředitelem Ústřední vojenské nemocnice a ošetřujícím lékařem prezidenta.

Prezidenta Zemana odvezla po jednání v neděli po poledni sanitka do Ústřední vojenské nemocnice na pracoviště intenzivní medicíny.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí sdělila, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Podle Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme