Babiš: Druhé kolo bude zajímavé. Nechci radit, ale Zeman by se měl distancovat od spolupracovníků

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš podpořil i pro druhé kolo voleb současného prezidenta Miloše Zemana. Měl by se ale podle něj distancovat od některých svých nejbližších spolupracovníků. Doporučil mu také, aby jasně deklaroval, že nechce orientaci země na východ.

Praha (Aktualizováno: 18:33 13. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš gratuloval Zemanovi i jeho soupeři Jiřímu Drahošovi k postupu do druhého kola.

Jsem stále mladý a plný sil, prohlásil Zeman k výsledkům prezidentské volby. Půjde do debat s Drahošem

Číst článek

„Myslím, že druhé kolo bude zajímavé, i když Zeman dostal více hlasů než v roce 2013, ale to byla jiná situace,“ uvedl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Před pěti lety žádný z kandidátů prezidentskou funkci neobhajoval. 

Prezidentovi zároveň do druhého kola udělil několik rad. „Pokud chce uspět ve druhém kole, měl by jasně deklarovat, že naši zemi nechce orientovat na východ, na Rusko nebo na Čínu,“ řekl premiér.

„Pomohlo by mu také, kdyby se distancoval od některých nejbližších spolupracovníků, kteří mu nedělají dobrou pověst,“ dodal Babiš. Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka premiérovo doporučení zaznamenal, v tuto chvíli ale na něj prý nebude reagovat.

Babiš znovu podpořil Zemana

Premiér už před prvním kolem podpořil ve volbách současnou hlavu státu. A v sobotu uvedl, že nemá důvod svůj názor měnit.

Horáček podpořil před druhým kolem Drahoše. Nabídl mu i své billboardy

Číst článek

„Rétoricky není v České republice nikdo, kdo dokáže hodinu mluvit bez papíru anglicky, rusky nebo česky. Kdybych mluvil jako pan prezident Zeman, tak mám o deset procent víc. Bude záležet, jestli převáží nenávist k panu prezidentovi, nebo budou voliči přemýšlet,“ vysvětlil Babiš.

„Prezident by měl naši společnost spojovat. Tolik nenávisti, kolik je v naší společnosti... Bylo by lepší lidi spojovat,“ doplnil premiér.

Premiér také uvedl, že v souvislosti s podporou Zemanovi nemůže mluvit za celé ANO. Část politiků hnutí už dříve známila, že s tímto Babišovým postojem nesouhlasí a že pro Zemana hlasovat nebudou. Byli to mimo jiné všichni tři europoslanci hnutí Dita Charanzová, Martina Dlabajová a Petr Ježek nebo ostravský primátor Tomáš Macura.

Zemana už před druhým kolem podpořil mimo jiné jeho protikandidát Petr Hannig nebo předseda KSČM Vojtěch Filip.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme