Babiš slíbil Zemanovi text koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády. Dostat je má do konce týdne

Prezident Miloš Zeman dostane od premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO definitivní podobu programového prohlášení a koaliční smlouvy nové vlády. Babiš to řekl po úterní schůzce s prezidentem Zemanem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Dokumenty by Zeman mohl dostat ještě do konce týdne. Babiš taky řekl, že teď musí hnutí ANO a ČSSD dokončit vyjednávání o programovém prohlášení.

Babiš s Hamáčkem dokončili koaliční smlouvu. Jednání o vládě budou do pátku u konce, věří šéf ANO

Číst článek

„Zítra (ve středu - pozn. red.), myslím, v 17 hodin se máme potkat kompletní týmy ČSSD a hnutí ANO, abychom už asi měli ten definitivní text,“ citoval premiéra v demisi Radiožurnál. „Ještě nevíme, zda to budou dva dokumenty, nebo jeden," dodal.

Zemanovi chce premiér v demisi předložit až definitivní znění dokumentu nebo dokumentů. „Jeho to zajímá," řekl.

Babiš taky řekl, že o jménech ministrů v příští vládě se Zemanem nejednali. Dodal, že o konkrétních jménech se zatím nemluvilo ani při vyjednávání s ČSSD a KSČM. „Na to bude relativně dost času, referendum si vezme téměř měsíc," řekl Babiš s poukazem na vnitrostranické referendum v ČSSD o tom, zda strana do koalice s ANO vstoupí, nebo ne. Výsledek by mohl být znám 8. června.

Hamáček před jednáním s Babišem: Z našich podmínek nemůžeme ustoupit, snad to tak vnímá i ANO

Číst článek

Od sociální demokracie hnutí ANO žádná jména podle Babiše dosud nedostalo. Z jeho vyjádření vyplynulo, že ani o ministrech za ANO není úplně jasno. Babiš nechtěl komentovat ani to, kdo by mohl nastoupit za odcházejícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Ohledně programu zatím není úplně jasno zejména o termínu obnovy peněžitých náhrad zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. „Sociální demokracie to chce co nejdřív, my upozorňujeme na to, že pro naše zaměstnavatele a podnikatele je to velký problém," řekl Babiš. Na drtivé většině návrhu programového prohlášení ale shoda je.

Vnitrostranické referendum by mohlo předsednictvo ČSSD vyhlásit v pátek. Dokumenty dohodnuté mezi ANO a ČSSD bude ve stejný den posuzovat poslanecký klub ANO. V sobotu zasedá širší vedení KSČM. Komunisté by měli vládu tolerovat na základě písemné dohody o toleranci.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme