Miloš Zeman hrubými výrazy nebezpečně snižuje úřad prezidenta, reagoval Zdeněk Bakala na vulgarismy

Zdeněk Bakala se vyjádřil k pondělním slovům prezidenta Miloše Zemana, který ho označil za ekonomického zm*da. „Je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta České republiky,“ napsal ve vyjádření. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý uvedl, že chápe, že při vyslovení jmen Koženého či Bakaly napadají prezidenta Miloše Zemana různá slova.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Zdeněk Bakala | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Babiš se zároveň ke slovům prezidenta vymezil. „Nicméně si myslím, že ta slova, co on použil, nejsou samozřejmě na veřejnosti vhodná,“ řekl premiér poté, co uvedl do úřadu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Slova prezidenta z živě vysílaného rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál už dříve kritizovali další politici.

Zeman mluvil vulgárně v části rozhovoru, kde prozradil jména některých lidí, které vyznamená u příležitosti 28. října. Prezident vyznamená bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, podnikatele Pavola Krúpu a novinářku a političku Janu Lorencovou.

V živém vysílání Radiožurnálu je označil za „bojovníky proti zm*dům“. Když jej moderátor vyzval, aby nepoužíval vulgarismy, označil to Zeman jako „pubertální odpor“ a termín „zm*d“ použil ještě jednou.

Kritika vůči Bakalovi

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman byl hostem 20 minut Radiožurnálu

Babiš je podobně jako prezident často kritický k Bakalovu působení ve firmě OKD. V úterý řekl, že Bakala svou činností zdevastoval celý kraj a z firmy vytáhl desítky miliard.

Zemana už v pondělí kritizovali další politici. Předseda ODS Petr Fiala označil jeho výroky za nevhodné a nepřijatelné.

„Vulgární vyjadřování prezidenta republiky v přímém rozhlasovém vysílání je nevhodné a nepřijatelné. Možná nás to už nepřekvapí, ale zvyknout si na to nesmíme,“ napsal na twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Kompletní přepis rozhovoru Jana Pokorného s Milošem Zemanem: O senátu, 17. listopadu a ekonomických zm*dech

Číst článek

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru napsal, že Zeman zklamal úřad, který zastává. „Masaryk, kdyby dnes slyšel rozhlas, tak by spadl z koně,“ napsal Jurečka. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) apeloval na Zemana, aby si uvědomil, že je hlava státu. „Jinak to snad ani nestojí za komentář. Je mi trapně a stydím se,“ dodal Výborný.

Projevy demence

Místopředseda STAN Vít Rakušan hovořil o projevech demence. „Jsou různé. U mužů je to prý často chlípnost a vulgarita. Taková ta slina v koutku úst starých pánů, zvláštní jiskra v oku, sprosté slovo a pobavený úsměv na rtu. Prý dnes mluvil prezident?“ napsal na sociální síti.

Za vulgarismus se později omluvil i mluvčí rozhlasu Jiří Hošna, který současně považuje záležitost za uzavřenou a rozhovory s prezidentem chce rozhlas dál připravovat.

Četl jsem o projevech demence. Jsou různé. U mužů je to prý často chlípnost a vulgarita. Taková ta slina v koutku úst starých pánů, zvláštní jiskra v oku, sprosté slovo a pobavený úsměv na rtu... no jo... tak jiné téma... Prý dnes mluvil prezident?!

21:58 – 15. 10. 2018

44 751

V roce 2014 vyřkl Zeman vulgární slova v přímém přenosu Českého rozhlasu v souvislosti s názvem ruské skupiny Pussy Riot. Český rozhlas se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

Rada Českého rozhlasu podle mluvčího rady Miroslava Dittricha zatím žádnou stížnost ani podnět v souvislosti se Zemanovým vystoupením neobdržela, a proto se jím nebude zabývat.

Celý záznam pasáže o vyznamenaní bojovníky proti ekonomickým zm*dům

Prezident Zeman: Já se dneska rozdávám, takže vám řeknu ještě jednu trojici. Ta trojice je spojena tím, že všichni bojovali, nebo bojují proti ekonomickým… My jsme spolu dělali tu Pussy Riot? Dělali, že? Takže já jsem hrozně rád, že mohu provokovat, takže proti ekonomickým zm*dům. Doufám, že to vystřihnete.
Moderátor Jan Pokorný: To nejde vystřihnout, protože je to přímý přenos, pane prezidente. Posluchačům se za tento vulgarismus omlouvám.
Prezident Zeman: Čím mám na mysli ekonomické zm*dy?
Moderátor Jan Pokorný: Pane prezident, nepoužívejte vulgární slova, prosím.
Prezident Zeman: Ne, zaprvé je používá i pan poslanec pirátů, jak jste si zajisté povšiml…
Moderátor Jan Pokorný: Nikoli v rozhovoru pro nás…
Prezident Zeman: …v Poslanecké sněmovně, a zadruhé v tomto případě já tento termín považuji za naprosto výstižný. Je jím Viktor Kožený, je jím Zdeněk Bakala, je jím skupina solárních baronů a je jím také mimo jiné skupina lidí, která se zapletla do lehkých topných olejů. Vzpomenete si na to ještě? Lehké topné oleje? Fajn. No a kdo dostane tři vyznamenání: Alena Vitásková, bojovnice proti solárním baronům, pak Pavol Krúpa, bojovník proti Zdeňkovi Bakalovi a Jana Lorencová, autorka knihy Krvavé oleje. Měl byste si ji někdy přečíst a pak by tento váš, řekněme, pubertální odpor vůči termínu, který považuji za adekvátní, možná poněkud vymizel.
Moderátor Jan Pokorný: To není pubertální odpor, pane prezidente, ale dodržování jistých standardů.
Prezident Miloš Zeman: No musíte uznat, že jsem až na jedno vulgární slovo, za které mě puritáni budou kárat, neboť si vzpomínám na klasika, který říká: „Ti, kdo páchají největší zločiny, mluví spisovnou češtinou.“ Tak až na toto jedno jediné slovo jsem vám poskytl informaci, kterou zatím nikdo jiný nedostal.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme