Babiš se Kalouskovi za tvrzení, že ‚zabil lidi cez padáky‘ nemusí omlouvat, spor se vrací k soudu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zatím nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl při debatě ve sněmovně. Odvolací Krajský soud v Praze totiž zrušil loňský verdikt a vrátil spor k okresnímu soudu.

Praha (Aktualizováno: 13:12 26. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a exministr financí Miroslav Kalousek

Premiér Andrej Babiš a exministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvádí k případu justiční databáze Infosoud. Středočeský krajský soud podle ní rozhodl ve čtvrtek. Na posun v případu upozornil server Seznam Zprávy.

Podle zrušeného verdiktu, který loni v září vyhlásil Okresní soud pro Prahu-západ, se měl Babiš omluvit jak písemně, tak na poslanecké schůzi. V roce 2018 totiž prohlásil před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.

Šídlo: TOP 09 nemá osobnosti, které by Kalouska nahradily, jeho konec v politice to ale určitě není

Číst článek

Ve vyhrocené sněmovní diskusi, kterou přenášela televize, také Kalouskovi tykal a označil ho za ožralu a zloděje zlodějského. Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Soudkyně Simona Kačerová k tomu loni uvedla, že ze strany premiéra šlo o nezvládnuté emoce a čistě osobní útok, při kterém byl Babiš ovlivněn dlouhodobou averzí vůči Kalouskovi a chtěl si s ním vyřídit osobní účty.

Premiér zastává stanovisko, že řekl pravdu, za kterou se omlouvat nebude. Kalousek, který v lednu složil poslanecký mandát, k tomu dříve prohlásil, že lhářům, podvodníkům a pomluvám se nesmí ustupovat.

Soudkyně Kačerová řešila i jinou žalobu na Babiše, kterou podala demonstrantka z akcí spolku Milion chvilek. Kačerová jí dala za pravdu v tom, že Babišovy výroky o tom, že protivládní demonstranti jsou zaplacení, zasáhly do ženiných osobnostních práv. Přiznala jí omluvu.

Také tento rozsudek však zrušil odvolací soud, který rozhodl opačně – tedy tak, že premiér se omlouvat nemusí. Zdůvodnil to tím, že výroky nesměřovaly konkrétně vůči žalobkyni, ale proti větší skupině protestujících.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme