Státotvorné chování, šíbr a loutkovodič i mluvčí Hamáček. Babišova stopka pro Pocheho zažehla debatu na sítích

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním rozhovoru v deníku Právo řekl, že kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho do vlády nenavrhne. Později ještě dodal pár slov na facebooku. Na něj pak reagovali předseda ČSSD Jan Hamáček i opoziční politici. Vzkaz poslal také Hrad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Pocheho ve vládě nechce ani Andrej Babiš, ani Miloš Zeman, za jeho jmenováním naopak stojí Jan Hamáček | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Andrej Babiš na facebooku zdůraznil, že sociální demokraté hlasovali o vládě a ne o jménech ministrů, která podle něj nebyla ani předmětem jednání. Podle premiéra nemá smysl vládu s Pochem ani navrhovat, protože by ji nepodpořili komunisté a prezident by ji nejmenoval.

„Tak uvidíme, jestli jsou hlasy členů ČSSD víc, než zájem jednoho politika. Myslím, že bychom teď všichni ocenili, kdyby se pan Poche zachoval státotvorně a na té funkci nelpěl,“ zakončil Babiš. Pro připomentí: byl to právě Andrej Babiš, na kterém troskotala povolební jednání o vládě, když ODS či Piráti opakovaně požadovali, aby ANO nenominovalo do premiérského křesla trestně stíhaného politika.

Na nynější Babišova slova reagoval Hamáček. Podle předsedy ČSSD premiér v pátek řekl, že spolu mají ve vládě více mluvit a „neposílat si vzkazy přes média“ a v sobotu posílá sociálním demokratům vzkazy v rozhovoru pro Právo.

„Proto si s ním dnes (v sobotu – pozn. red.) promluvím mezi čtyřma očima a očekávám, že jeho slib, že si nebudeme navzájem kádrovat ministry, platí,“ napsal na twitteru.

‚Šíbr a loutkovodič‘

Prezident Zeman opakovaně řekl, že je pro něj Poche jako ministr zahraničí nepřijatelný. Nazývá ho sluníčkářem a vyčítá mu jeho výroky o uprchlících.

Hradní slovník směrem k Pochemu ještě v několika tweetech přitvrdil mluvčí Jiří Ovčáček. „Poslechne J. Hamáček rozkaz pražského ‚experta‘ M. Poche tvářícího se jako faktický šéf ČSSD nebo bude jednat ve prospěch republiky? Otázka dne!“ napsal na twitteru.

Celkem Ovčáček věnoval Pochemu v sobotu (zatím) čtyři poznámky. „Co má větší hodnotu? Stabilní vláda pracující ve prospěch republiky a občanů nebo ministerské křeslo pro pražského šíbra a loutkovodiče? Odpověď již brzy poskytne ČSSD,“ přidal.

Opozice

Na rozhovor reagovali i politici z opozičních stran. Šéf Starostů Petr Gazdík naznačil, že vládu netvoří premiér Babiš. „Pomalu začíná být jasné, kdo vlastně tu vládu skládá,“ napsal.

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se Hamáčka na twitteru zeptal, jestli šéf ČSSD oznámil pražským členům strany, že Poche nebude ministr, nebo jestli se to také dozvěděl až z Práva.

„To to ani tak dlouho netrvalo a ČSSD pocítila na vlastní kůži, jak moc je ve vznikající koalici brána vážně. Nechat se kádrovat už i od komunistů, tak to je silná káva,“ napsala 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija na twitteru.

Další reakce

Na Babišův rozhovor reagovali i další osobnosti. Podle novináře z magazínu Reportér Jaroslava Kmenty současná situace vypadá, jako by Hamáček byl pouze tiskový mluvčím ČSSD. „Faktickým předsedou ČSSD je Miloš Zeman a místopředsedou socdem je Andrejš Babiš, který zároveň zastává post předsedy dozorčí rady ANO 2011,“ napsal na twitteru.

Podle odborníka na sociální sítě Daniela Dočekala je Hamáček „hrdina“. „Napsal to na Twitter. A tím to v zásadě hasne,“ myslí si. Zakladatel serveru HlidacSmluv.cz Michal Bláha naznačil, že Poche není jediný, kdo by se mohl zachovat státotvorně. „Myslím, že bychom teď všichni ocenili, kdyby se pan ………... zachoval státotvorně a na té funkci nelpěl.“

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme