Bělobrádek: BIS nemá informace o vlivu zpravodajských služeb cizího státu na kauzu Babiše mladšího

Na kauzu Andreje Babiše mladšího, syna premiéra a předsedy hnutí ANO, nemají podle informací Bezpečnostní a informační služby vliv cizí zpravodajské služby. Novinářům to po čtvrtečním jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS řekl její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se kontrarozvědky na tuto kauzu ptala a tuto informaci jí BIS sdělila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš mladší v nedávné reportáži obvinil spolupracovníky svého otce z toho, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Kvůli tomu bude v pátek vláda čelit ve sněmovně hlasování o nedůvěře.

Proč byl Andrej Babiš mladší hospitalizován? Soudní dokument popisuje incident na D1

Číst článek

Čtvrteční jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS se podle Bělobrádka týkalo více záležitostí, například jejího rozpočtu nebo výroční zprávy.

„Požádali jsme o informaci k aktuální kauze Andreje Babiše mladšího. Přičemž nám ze strany Bezpečnostní informační služby bylo sděleno, že Bezpečnostní informační služba nemá informace o vlivu žádných zpravodajských služeb cizího státu na kauzu Andreje Babiše mladšího,“ řekl Bělobrádek.

„Samozřejmě to neznamená nic víc, než že BIS o tom nemá zprávy. Pochopitelně to také neznamená, že nemůžou nějaké informace mít jiné složky, nicméně takové je stanovisko Bezpečnostní informační služby k té aktuální kauze,“ dodal Bělobrádek.

Zpráva o činnosti

Premiér Babiš podle tvrzení svého syna chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Zavlečení syna mimo republiku, které začala prověřovat policie, premiér popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži.

Spor o skrytou kameru v kauze Babiše ml. ‚Psychicky nemocného neměli natáčet,‘ míní Kamberský

Číst článek

BIS by měla mít v rozpočtu na příští rok přes dvě miliardy korun. „Zde jsme vzali na vědomí předložený návrh a doporučili jsme vládě, podobně jako bezpečnostní výbor, aby zohlednila specifické postavení příslušníků Bezpečnostní informační služby na trhu práce a udržela odpovídající růst platů v této službě i pro další období,“ uvedl Bělobrádek.

Komise také projednávala zprávu o činnosti BIS za loňský rok. Projednávala plnou zprávu, která se nezveřejňuje. Veřejná část zprávy by měla být podle Bělobrádka zveřejněna začátkem prosince.

Uvedl také, že nastal významný posun především ve spolupráci s policií, kde je spolupráce nyní daleko intenzivnější. Ocenil, že i ministerstva daleko více komunikují s BIS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme