Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se neprokázal

Městské státní zastupitelství v Praze zastavilo trestní stíhání Andreje Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo. V úterý to uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podezření z trestného činu se podle něj neprokázalo. „Skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k postoupení věci,“ uvedl. Syn premiéra z prvního manželství čelil obvinění z dotačního podvodu.

Praha (Aktualizováno: 10:04 4. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn premiéra z prvního manželství Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu, kam ho odvezl jeho ošetřovatel Petr Protopopov

Syn premiéra Andrej Babiš mladší | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

„Dne 14. března 2019 došlo k vyloučení části věci označované v mediálním prostoru jako kauza Čapí hnízdo k samostatnému řízení. Usnesení o zastavení trestního stíhání osob obviněných v kauze Čapí hnízdo se odděleně stíhaného A. B. ml. netýkalo,“ uvedl mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Nedostatečné zdůvodnění i chybějící důkazy. Přečtěte si, proč šéfžalobce nařídil otevřít kauzu Čapí hnízdo

Číst článek

Teď dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení trestního stíhání právě v této vyloučené části. „Důvod zastavení trestního stíhání A. B. ml. je totožný s důvodem zastavení trestního stíhání osob v kauze Čapí hnízdo, tj. skutek, pro který bylo trestní stíhání vedeno, není trestným činem a není důvod k postoupení věci,“ pokračoval.

Šaroch ve svém rozhodnutí podle mluvčího reflektuje také závěry z verdiktu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten loni v prosinci po přezkoumání případu obnovil stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotační expertky Jany Mayerové z dotačního podvodu. U dalších aktérů zastavení stíhání potvrdil.

Zeman usnesení přezkoumá

Nejvyšší státní zástupce přezkoumá usnesení o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše mladšího. NSZ to v úterý odpoledne uvedlo na twitteru. Nejvyšší žalobce může do tří měsíců od právní moci zrušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců o zastavení trestního stíhání nebo o postoupení věci.

„Nejvyšší státní zástupce přezkoumá usnesení o zastavení trestního stíhání v případu Andreje Babiše mladšího, stejně jako ze zákona přezkoumává každé rozhodnutí tohoto typu,“ uvedlo nejvyšší státní zastupitelství na twitteru.

Babiš ve Švýcarsku

Případ syna Andreje Babiše z prvního manželství loni při skončení vyšetřování celé kauzy Šaroch vydělil k samostatnému projednávání. Andrej Babiš mladší totiž žije ve Švýcarsku a nepodařilo se ho dosud vyslechnout.

Policie aktéry kauzy Čapí hnízdo v čele s premiérem Babišem obvinila z dotačního podvodu na podzim 2017. Jejich stíhání v té době stálo na desetičlánkovém důkazním řetězci, jak už v minulosti popsal iROZHLAS.cz. Především vycházelo z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.

Kauza čapí hnízdo

Server iROZHLAS.cz dotační aféru kolem premiéra Andreje Babiše (ANO) sleduje dlouhodobě. Přečtěte si i následující texty:

Když posléze Šaroch stíhání zastavil, zveřejnil své rozhodnutí ani ne z poloviny. Šlo přitom o klíčový dokument, ve kterém shrnul, proč kauza Čapí hnízdo podle jeho názoru nemá jít před soud. Server iROZHLAS.cz však verdikt získal v nezačerněném znění. Přinesl proto přehled dalších důkazů a indicií, s nimiž vyšetřovatelé pracovali. Šlo třeba o machinace kolem akcií, americkou stopu nebo nájem ústředního objektu farmy.

Pro připomenutí: policie byla přesvědčena, že Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo. Její vlastnickou strukturu podle vyšetřovatelů zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik.

Společnost díky tomu uspěla se žádostí o evropské dotace pro malé a střední podniky a získala 50 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu poblíž Benešova. Podle Šarocha ale farma na dotaci měla nárok. Ve svém rozhodnutí napsal, že se podle něj nepodařilo prokázat, že by Čapí hnízdo nesplňovalo definici malého a středního podniku.

Babiš od začátku jakékoli pochybení odmítal. Tvrdil, že je nevinný a že jde o politickou kauzu. Podobně hovořil také šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl původně v případu také obviněn. Jeho stíhání ale skončilo již předloni v květnu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme