Komunisté při hlasování o nedůvěře podpoří Babišovu vládu. Premiér s nimi jednal hodinu a čtvrt

Komunisté vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) podpoří. Předseda vlády v úterý odpoledne strávil zhruba hodinu a čtvrt na jednání vedení strany, které se zabývalo postojem k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě. Při příjezdu do sídla KSČM s novináři nemluvil, při odjezdu se jim vyhnul. Komunisté jednání svolali minulý týden poté, co se objevily informace o údajném únosu Babišova syna Andreje na Krym.).

Praha (Aktualizováno: 18:05 20. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Pro další osud Babišova kabinetu bude rozhodující postoj vládní ČSSD. Vedení a poslanci sociálních demokratů se sejdou ve středu. V úterý v podvečer jedná vedení ANO.

Babiš po jednání s prezidentem: K vyslovení nedůvěry vládě není důvod, mého syna už neřešte

Číst článek

Opozice má momentálně 92 hlasů pro nedůvěru vlády. Potřebuje jich ale nejméně 101, tedy alespoň devět poslanců z vládních stran nebo z KSČM. Sociální demokraté mají stejně jako komunisté 15 poslanců.

KSČM podpořila v červenci vládu ANO a ČSSD v hlasování o důvěře, kabinet pro své setrvání i tentokrát potřebuje, aby komunisté nehlasovali proti němu.

„Výkonný výbor zcela jednoznačně schválil návrh, aby se KSČM vyslovila proti vyslovení nedůvěry vládě ČR a doporučila poslaneckému klubu, aby hlasoval jednotně,“ sdělil novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že konečné stanovisko by měl v pátek probírat poslanecký klub strany.

Umělá mediální kauza

„Je vidět, že naši členové nevěří té umělé mediální kauze, která se týká občana cizího státu, takže jsme spíše hodnotili otázku plnění dohody o toleranci vlády, dvě otázky se týkaly té samotné kauzy. Pan premiér sdělil, že jeho syn je už více než 10 let státním občanem Švýcarské konfederace, takže spekulace o tom, že syna někam uklízel, jsou zcela nepodložené, dokonce bych řekl, že je to totální lež,“ dodal Filip.

Opozice vyzvala Zemana, aby po případném pádu vlády nejmenoval opět Babiše premiérem

Číst článek

Ten dříve označil nahrávku Babišova syna, kterou odvysílal web Seznam Zprávy, za nelegální. Nepřinesla podle něj navíc žádné nové informace oproti těm, se kterými se mohli seznámit členové sněmovního mandátového a imunitního výboru při vydávání premiéra k trestnímu stíhání. Za důležitější považuje projednávání státního rozpočtu na příští rok.

Za novou informaci označil Filip pouze to, že Babišův syn je podle úterního premiérova vyjádření přes deset let švýcarským občanem. „Takže spekulace o tom, že někam syna uklízel, jsou zcela nepodložené, dokonce bych řekl, že je to totální lež,“ uvedl Filip. Kauza podle něj nezatěžuje vládu, kabinet plní své úkoly a nenechal se rozkývat umělou kauzou, což je pozitivní pro občany.

Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolali v reakci na zjištění ohledně Babišova syna a jeho údajného únosu na Krym poslanci opozice. Shromáždili 92 podpisů, k odvolání vlády je třeba nejméně 101 hlasů. Vedení vládních sociálních demokratů se k formulování postoje k hlasování sejde ve středu.

Faltýnek podporu vítá

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek vítá přislíbenou podporu KSČM pro kabinet ANO a ČSSD při pátečním hlasování o nedůvěře vládě.

Hlasování o nedůvěře vládě bude příští pátek, poslanci ANO stojí za premiérem, řekl Faltýnek

Číst článek

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek vítá přislíbenou podporu KSČM pro kabinet ANO a ČSSD při pátečním hlasování o nedůvěře vládě. Zároveň v úterý opětovně označil kauzu za umělou a zopakoval, že ANO plně stojí za premiérem. Stanovisko KSČM uvítal.

„Já to vnímám pozitivně, hlavně protože celá tato mediální umělá kauza nepřinesla nic nového,“ řekl. Podle něj není k vyjádření nedůvěry ze strany KSČM důvod, protože menšinová vláda podle dohody s komunisty ve sněmovně naplňuje některé jejich požadavky, jak se zavázala v dohodě o toleranci kabinetu.

Podporu Faltýnek čeká i od koaličních partnerů z ČSSD. „Já předpokládám, že jsme se dohodli na projektu, který je na čtyři roky, takže předpokládám, že nás podpoří,“ řekl. Nechtěl komentovat výzvu pražské organizace ČSSD, aby sociální demokracie usilovala o výměnu premiéra.

O možnosti výměny premiéra nechtěl spekulovat ani předseda sněmovny Radek Vondráček. „Nevidím důvod této varianty. V tuto chvíli máme vládu a já jsem přesvědčen, že hlasování o důvěře nebude úspěšné, tak proč tady spekulovat,“ řekl při příchodu na jednání vedení ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme