Úřednice měla informaci, že za Čapím hnízdem může stát Babiš. ‚Lže, nemá mě ráda,‘ odvětil expremiér

Čtvrtý den soudu v kauze Čapí hnízdo přinesl především výpovědi úředníků, kteří schvalovali evropskou dotaci pro rodinnou farmu. U ohrádky pro svědky se tak vystřídali bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) i řadoví státní zaměstnanci. Kontrolorka čerpání dotace Eva Filipová řekla, že se k ní dostala informace o možném zapojení Andreje Babiše (ANO), který přitom tvrdí, že s farmou neměl nic společného.

SOUD O ČAPÍM HNÍZDĚ Praha (Aktualizováno: 16:01 15. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před soudem jako první ve čtvrtek vypovídal někdejší hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, který stvrdil schválení dotace pro Čapí hnízdo. Podle svých slov měl podklady, které mu doporučovaly tuto dotaci schválit.

Babiš žádal soud, aby jeho syna vyšetřili psychiatři. Soudce to odmítl, expremiér v pátek nedorazí

Číst článek

„Když jsme rozhodovali o této dotaci, žádný problém se tam nejevil,“ podotkl během zhruba patnáctiminutové výpovědi.

Zajímavější svědectví poskytla úřednice Eva Filipová, která měla příspěvek pro Farmu Čapí hnízdo na starosti. Během své řeči totiž narazila na skutečnost, že něco tušila o spolupráci mezi holdingem Agrofert a Farmou Čapí hnízdo.

„Dostali jsme informaci, že za touto žádostí může stát Andrej Babiš (ANO). Žádali jsme proto i konzultaci některých odborníků, jak se k tomu postavit,“ vypověděla. Expert podle ní úředníkům na dotazy odpověděl, že musí zachovávat rovný přístup a to, co je proklamované, je pro ně v tu chvíli směrodatné.

Úřednice Filipová také uvedla, že jí před závěrečnou kontrolou areálu obžalovaná Jana Nagyová (kandiduje za ANO do Senátuřekla, že s velkou pravděpodobností se jí může zúčastnit i Babiš.

Filipová následně pracovala na auditním oddělení na ministerstvu financí, kde v roce 2017 obdržela pozvánku na akci na Čapím hnízdě. Pozvat ji tam měl Andrej Babiš poté, co opustil vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve které zastával post ministra financí. To Babiše během soudu vyprovokovalo k reakci. Pokládat jí otázky, jakou má motivaci takový dokument na soud přinést. 

Svědkyně odpověděla, že již v minulosti měla o jeho projektu pochybnosti a tato pozvánka jí přišla jako velmi nestandardní. Babiš si ale následně odpověděl i sám: „Prostě mě nemá ráda.“

Článek pokračuje pod online reportáží.

Soud v pondělí v devět hodin zahájil soudce Jan Šott. Během prvního dne soudního líčení přečetl státní zástupce Jaroslav Šaroch obžalobu. Odpoledne s obhajobami předstoupili Babiš a Nagyová.

V úterý odpoledne přišly na řadu znalecké posudky. Znalec písmoznalectví Aleš Čulík uvedl, že podpis expremiérova syna Andreje Babiše mladšího zřejmě není pravý. Druhým znalcem byl Vítězslav Hálek, který sdělil, že firma mezi lety 2008 a 2013 nebyla schopna splnit svoje závazky bez podpory holdingu Agrofert. Babiš prohlásil Hálka za podvodníka. Námitku podjatosti, kterou podali právníci obou žalovaných, soud ale zamítl.

Další výslechy svědků nepřinesly žádné větší zjištění. Středočeští úředníci většinou vypověděli, že si konkrétně na žádost Farmy Čapí hnízdo nevzpomínají a většinou tak na otázky odpovídali v obecné rovině.

Soud o Čapí hnízdo: Babišová odmítla vypovídat, Faltýnek označil obvinění za policejní výmysly

Číst článek

Serveru iROZHLAS.cz pak Andrej Babiš mladší potvrdil, že v pátek přijde k soudu vypovídat. Právník obžalovaného Babiše ve středu oznámil, že se jeho klient pátečního jednání nezúčastní.

Středa pak patřila výslechům svědků, včetně manželky předsedy ANO Moniky Babišové a jejího bratra Martina Herodese. Většina jich ale vypovídat odmítla. Před soudem tak nakonec mluvil jen poslanec ANO Jaroslav Faltýnek a někdejší předseda představenstva firmy ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska.

Slovo si následně vzala Jana Nagyová, aby se omluvila Babišově rodině.

„Chtěla bych se velice omluvit celé rodině pana Babiše. Protože pokud čistě teoreticky, hypoteticky někdo tady měl v minulosti pochybit, tak jsem to byla já. Nikdo z jeho rodiny tady nemá co dělat,“ podotkla rozechvělým hlasem.

Žalobce navrhuje podmínku

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl podle obžaloby zajistit svým vlivem a činností podmínky k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Podle trestního zákoníku hrozí jemu i Janě Nagyové až desetileté vězení, státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty. Bývalého premiéra doprovází advokáti Eduard Bruna a Michael Bartončík. Janu Nagyovou zastupuje advokát Josef Bartončík.

Soud v kauze Čapí hnízdo. Jana Nagyová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vít Kubant, ako, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme