Premiér Babiš byl podat vysvětlení kvůli kauze Krym. Na policii strávil dvě hodiny

Premiér Andrej Babiš (ANO) byl v pondělí v kauze údajného zavlečení svého syna na Ukrajinu a Ruskem anektovaný Krym vypovídat na policii. Na Obvodní ředitelství policie Praha I dorazil krátce před osmou ranní a zdržel se necelé dvě hodiny, jak na místě zjistil reportér serveru iROZHLAS.cz. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření z trestného činu zavlečení.

Tento článek je více než rok starý.

Video Praha (Aktualizováno: 12:01 26. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš byl na policii kvůli případu podat vysvětlení, což avizoval už minulý týden. „Dostal jsem, vypovídat půjdu příští týden,“ reagoval premiér na dotaz serveru Blesk.cz, zda již dostal od vyšetřovatelů obsílku.

Vyšetřování Čapího hnízda se má podruhé protáhnout. ‚Nebude ukončeno do konce roku,‘ říkají státní zástupci

Číst článek

Jak přesně jeho výpověď proběhla, není jasné.

Babiš na policejní ředitelství nešel hlavním vchodem, nechal se zavést do dvora přilehlého komplexu budov, kam veřejnost neměla přístup. Jeho doprovod mezitím zakryl i možné průhledy do dvora.

Na policejním ředitelství Babiš strávil necelé dvě hodiny – budovu opustil krátce před desátou hodinou dopoledne. Nastoupil přímo do přistaveného vozu a odjel.

Redakce ho tak oslovila alespoň skrze SMS – na zaslané dotazy zatím nereagoval.

Výpověď premiéra nechtělo komentovat ani Městské státní zastupitelství v Praze, které má vyhrazeno v případu podávat informace.

„Informacemi o konkrétních úkonech, které probíhají, nedisponuji. Ale s ohledem na to, že pořád probíhá prověřování toho údajného trestného činu zavlečení, tak nelze sdělit ani žádné bližší informace k úkonům, které byly provedeny, nebo budou v budoucnosti provedeny,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Aleš Cimbala.

Údajné zavlečení na Krym

Policie prověřovala možný únos Babišova syna již v minulosti. Během vyšetřování se ale podezření nepotvrdilo, zněl závěr policistů. Pátrání po něm přitom kriminalisté z Obvodního ředitelství Praha I (jde o jiný útvar než ten, který vyšetřuje samotnou kauzu Čapí hnízdo, pozn. red.) uzavřeli, aniž jej fyzicky našli.

Ohrožují premiéra tvrzení jeho syna? Otázky a odpovědi v kauze ‚únosu‘ Andreje Babiše mladšího

Číst článek

„Byl dohodnut postup, že bude předán dosahový mobil matce zájmové osoby a ta se ozve. Dále bylo dohodnuto, že se matka se synem vyfotí s denním tiskem a vystavenou fotku zašle,“ popisuje oficiální úřední zpráva, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Když dorazila fotografie Babiše mladšího a jeho matky s aktuálním vydáním deníku Blesk, policie akci zastavila.

Případ policisté znovu otevřeli po odvysílání reportáže Seznam Zprávy. Andrej Babiš mladší v příspěvku tvrdí, že si musel udělat kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nucené prázdniny a že to chtěl jeho otec.

Z Česka vycestoval spolu s podnikatelem a zaměstnancem Agrofertu Petrem Protopopovem, ten ale odmítl, že by šlo o únos. „Nikdy jsem ho nenutil proti jeho vůli, nikdy jsem mu nic špatného neudělal,“ uvedl Protopopov v rozhovoru pro Právo.

Z Česka ho prý odvezl kvůli mediálnímu tlaku, který se rozpoutal po trestním oznámení na Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší ale v reportáži mimo jiné řekl, že má z Protopopova strach.

Premiér však vyjádření svého syna opakovaně odmítl, podle něj je duševně nemocný. Konkrétně má podle Babiše trpět schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Ondřej Golis, kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme