‚Nemám se čeho bát, byl jsem poškozen.‘ Andrej Babiš mladší vypovídal na policii pět hodin

Premiérův syn Andrej Babiš mladší ve čtvrtek vypovídal ke svému údajnému zavlečení na Krym. Na policejní služebně v centru Prahy strávil pět hodin. Před příchodem novinářům řekl, že se nemá čeho bát, protože on je ten, kdo byl poškozen. Muž dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. „Mám z toho dobrý pocit,“ řekl Babiš při odchodu.

Praha (Aktualizováno: 16:08 9. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérův syn Andrej Babiš mladší přišel na policii vypovídat v kauze údajného zavlečení na Krym | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

„(Výslech) byl velice podrobný a pan Babiš podal úplné, podrobné a vyčerpávající informace ke svému zavlečení na Krym. V tuto chvíli je v vše v rukou policie a my pevně věříme, že celou věc nezávislé vyšetří tak, aby mohli být potrestáni ti, kteří za toto zavlečení odpovídají,“ řekl právník Babiše mladšího František Vyskočil novinářům. „Budeme se domlouvat na dalších krocích. Velice nerad bych v tuto chvíli strategii odkrýval,“ uvedl.

Státní zástupce o možném zavlečení Babiše mladšího na Krym: Jeho výpověď rozhodne, co s případem dál

Číst článek

„Různí amatérští psychiatři se v poslední době vyjadřovali k duševnímu zdraví mého klienta. Zejména amatérští psychiatři s titulem inženýr. Tak bych rád zdůraznil, že pan Babiš má znalecké posudky jak z oboru psychiatrie, tak i z oboru psychologie a je psychicky zcela zdráv,“ vzkázal advokát. Vyskočil ještě označil za „absolutní nesmysl“, že by jeho klient byl v rukou manipulátorů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

Policistům se do čtvrtečního dne Babiše mladšího nedařilo vyslechnout, protože žil dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je ale v Česku a veřejně vystupuje proti svému otci. K podání vysvětlení nyní dorazil pěšky v doprovodu svého advokáta Františka Vyskočila. Uvedl, že zpět v Česku je na dobu neurčitou.

Premiérův syn se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Na základě dnešního výslechu rozhodnou, zda budou v prověřování pokračovat. Lze předpokládat, že podrobná výpověď potrvá několik hodin.

Andrej Babiš mladší naplno vstoupil do kampaně svého otce. ‚Proč jsi mi ublížil?‘ ptal se

Číst článek

Zavlečení na Krym?

Babiš mladší uvádí, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí.

Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Babiš mladší nyní prohlašuje, že je psychicky zdravý, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně.

Premiér tvrdí, že syn trpí schizofrenií, a jeho verzi popírá. Také Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo už bylo zastaveno.

Obvinění nyní čelí jen premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. K této kauze bude Babišův syn vypovídat na policii v pondělí.

Jana Magdoňová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme