Babiš mladší: Mé zavlečení na Krym nevyšetřujte, byla by to ztráta času. Nechci, aby byl někdo potrestán

Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší uvedl pro Seznam Zprávy, že případ svého zavlečení na Krym už nechce otvírat. Nepřeje si také, aby byl někdo stíhán. Celé vyšetřování by podle něj byla ztráta času, protože ani jedna verze příběhu se nedá dokázat. Aférou kolem Babiše mladšího se policie zabývá už více než dva roky. Kriminalisté prověřují jeho tvrzení, že byl svým ošetřovatelem Petrem Protopopovem zavlečen na Ruskem okupovaný Krym.

Bern/Praha (Aktualizováno: 12:47 15. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

„V kauze mého zavlečení nechci, aby byl někdo stíhán. Teď to budu podepisovat,“ řekl Andrej Babiš mladší pro Seznam Zprávy s tím, že nechce, aby se česká policie dál případem jeho údajného zavlečení na Krym zabývala. Premiérův syn prý v této věci požádal o pomoc svého právníka.

Kauza Babiše mladšího končí. Policie možné zavlečení na Krym odložila, nešlo o trestný čin

Číst článek

Babiš mladší žije dlouhodobě ve Švýcarsku se svou matkou, první manželkou českého premiéra. Policie se případem zabývá už přes dva roky, dosud se ho však nepodařilo vyslechnout.

„Myslím si, že by to byla ztráta času hodně lidí, protože se nedá dokázat, že to, co říká Protopopov, je lež. A on zase nemůže dokázat, že to, co říkám já, by byla lež, že to neřekl. Takže absolutní ztráta času,“ pokračoval Babiš mladší.

Jeho advokát Petr Topinka zatím o ničem neví. „Jsem mimo kancelář a takové informace nemám. Jakmile pokyn od klienta dorazí, budu podle něj postupovat,“ řekl v reakci na Babišovo prohlášení pro iROZHLAS.cz.

Premiérův syn již začátkem února komunikoval se serverem Neovlivní.cz. Na otázku, proč v kauze Krym a Protopopov nevypovídal, odpověděl následovně: „Protože nemám zájem.“ Vedle toho začal být aktivní také na twitteru.

Cesta na Krym

Potvrdil také, že během rozhovoru, který s ním byl v listopadu 2018 natočen na skrytou kameru, mluvil pravdu a necítil se pod tlakem. „Naopak se mi ulevilo, že jsem to mohl někomu říct,“ uvedl.

Babiš mladší po dvou letech promluvil: Nemám zájem vypovídat. Ulevilo se mi, že jsem to mohl někomu říct

Číst článek

Babiše mladšího vypátrali v listopadu 2018 reportéři serveru Seznam Zprávy. Na skrytou kameru jim tehdy vylíčil, že ho manžel jeho tehdejší ošetřující lékařky Dity Protopopové nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ sdělil tehdy reportérům syn premiéra na adresu Petra Protopopova, který o něj v té době měl pečovat.

Babiš mladší měl totiž zdravotní problémy. Premiér Andrej Babiš (ANO) krátce nato uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií. Po incidentu na D1 byl hospitalizován nejprve v léčebně v Havlíčkově Brodě, a následně ho převezli do Národního ústavu duševního zdraví.

V mezičase se stihl změnit vyšetřovatel celého případu, jak nedávno zjistil server iROZHLAS.cz. „Výměna neměla na rychlost trestního řízení žádný vliv,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek s tím, že ve výměně „není třeba hledat nic mimořádného“.

Premiér Babiš se ke slovům svého syna odmítl již začátkem února vyjádřit. „Nevím, proč citujete mafiánský server, který porušil švýcarské zákony,“ řekl s odkazem na Neovlivní.cz.

ako, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme