Kauza Babiše mladšího končí. Policie možné zavlečení na Krym odložila, nešlo o trestný čin

Policie po více než dvou letech odložila případ Andreje Babiše mladšího. Kriminalisté prověřovali jeho dřívější tvrzení, že byl svým ošetřovatelem zavlečen na Ruskem okupovaný Krym. Podle vyšetřovatelů nešlo o trestný čin. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 o tom informovalo na svém webu. Premiérova syna se přitom dodnes nepodařilo oficiálně vyslechnout. Proti rozhodnutí jednotlivé strany nepodaly stížnost.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:01 15. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn premiéra z prvního manželství Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu, kam ho odvezl jeho ošetřovatel Petr Protopopov | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

„Dne 9. února 2021 rozhodl policejní orgán usnesením o odložení věci v mediálním prostoru označované jako ‚kauza zavlečení na Krym‘, neboť ve věci nešlo o podezření z trestného činu a nebylo na místě vyřídit věc jinak,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala v tiskové zprávě.

Babiš mladší: Mé zavlečení na Krym nevyšetřujte, byla by to ztráta času. Nechci, aby byl někdo potrestán

Číst článek

Rozhodnutí podle Cimbaly přezkoumal také dozorový státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které mělo kauzu na starosti. „A shledal jej zákonným. Usnesení policejního orgánu nebylo k dnešnímu dni napadeno stížností, k jejímuž podání uplynula lhůta dnem 12. února 2021,“ pokračoval mluvčí.

Policisté podle zveřejněných informací zkoumali Babišovy zahraniční cesty včetně jejich důvodu i náplně. Požádali rovněž o mezinárodní právní pomoc, a to hlavně ze strany švýcarských a ukrajinských orgánů. A to byl podle vyšetřovatelů prý i hlavní důvod, proč se kauzou zabývali tak dlouho.

„Byly zjištěny také okolnosti stran zdravotního stavu oznamovatele a jejich dopad na objektivně zjištěné skutečnosti. Lze též konstatovat, že byla podána vysvětlení dotčených osob a provedeny další standardní úkony přípravného řízení ve fázi prověřování,“ píše se dále v prohlášení. 

Babiš ml. nevypovídal

Policisté žádali prostřednictvím švýcarských kolegů také o výslech Babiše mladšího, ten se však nepovedlo uskutečnit. „Absence výslechu pak v porovnání s jinak zjištěnými skutkovými okolnostmi nebyla nezbytná pro rozhodnutí policejního orgánu,“ přiblížil Cimbala s tím, že k provedení výslechu „vyčerpali (policisté) všechny zákonné možnosti“.

„Na druhou stranu i po skončení prověřování této věci se může oznamovatel, poškozený, dostavit k orgánům činným v trestním řízení a k věci vypovídat,“ doplnil mluvčí s tím, že aktuální Babišovo vyjádření nemělo na výsledek řízení vliv.

Andrej Babiš mladší se svou přítelkyní Jelizavetou v Ženevě, která snímek zveřejnila na svém veřejném profilu na sociální síti Vkontaktě | Zdroj: vk.com

Uzavření celé věci totiž přichází jen pár hodin poté, co Seznam Zprávy zveřejnily s Babišem mladším obsáhlý rozhovor. Řekl, že případ svého zavlečení na Krym už nechce otvírat. „V kauze mého zavlečení nechci, aby byl někdo stíhán. Teď to budu podepisovat,“ prohlásil.

Šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek ale krátce po zveřejnění rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že Babišův postoj nebude mít na výsledek policejní práce žádný vliv. „Jestli si někdo přeje, nebo nepřeje, aby orgán činný v trestním řízení konal tak či onak, je pro orgány činné v trestním řízení naprosto nerelevantní,“ uvedl.

„Pan Babiš mladší figuruje v celé věci jako poškozený, z objektivních důvodů zatím nevypovídal, nic mu nebrání v dané věci vypovídat,“ doplnil Lelek s tím, že souhlas „poškozeného“ se stíháním policisté případně nepotřebují.

Krymská kauza

Policie případ prověřovala kvůli podezření ze zavlečení a omezování osobní svobody v souvislosti s pobytem Babiše mladšího na Krymu v lednu 2018. Syn premiéra z prvního manželství se tehdy na policii obrátil emailem s tím, že byl unesen. Policisté tehdy ale celou věc odložili, aniž by to dostatečně prověřili. Později za daný postup dostali kázeňský trest.

Aféra kolem Andreje Babiše mladšího vypukla v listopadu 2018 poté, co ho reportéři serveru Seznam Zprávy vypátrali ve Švýcarsku. Tam Babiš mladší dlouhodobě žije se svou matkou a má i tamní občanství. Novinářům vylíčil, že ho Petr Protopopov, manžel jeho tehdejší ošetřující lékařky Dity Protopopové, nedobrovolně odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym.

„Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl reportérům syn premiéra z prvního manželství na adresu Protopopova, který o něj v té době pečoval. Babiš mladší měl totiž zdravotní problémy. Premiér Andrej Babiš (ANO) záhy uvedl, že trpí schizofrenií.

Krymská kauza

 • leden 2018: Babiš mladší pobývá se svým ošetřovatelem Petrem Protopopovem na Krymu
 • leden 2018: Babiš mladší napsal policii, že byl unesen kvůli kauze Čapí hnízdo na Krym
 • duben 2018: policie oznámení „administrativně založila“, aniž by ho dostatečně prověřila
 • listopad 2018: server Seznam Zprávy zveřejnil video s Babišem mladším natočené skrytou kamerou
 • listopad 2018: policie začala prověřovat podezření ze zavlečení Babiše mladšího na Krym
 • listopad 2018: kvůli kauze Krym byl na policii podat vysvětlení premiér Andrej Babiš (ANO)
 • prosinec 2018: Babiš mladší zůstává ve Švýcarsku a pravidelně chodí k psychiatrovi
 • srpen 2019: policisté, kteří odložili oznámení o únosu na Krym, dostali kázeňský trest
 • únor 2020: státní zástupci zastavili stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, trestný čin se podle nich neprokázal
 • září 2020: Seznam Zprávy přišly s tím, že je možné, že policisté případ uzavřou, aniž by Babiše mladšího vyslechli
 • únor 2021: Babiš mladší po dvou letech opět promluvil, pro Seznam Zprávy řekl, že si za svými dřívějším prohlášením stojí, nechce ale, aby byl někdo stíhán

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme