Babišův syn byl na Krymu perfektně uklizen, české orgány tam mají špatný přístup, tvrdí analytik

Syn premiéra Andreje Babiše prohlásil, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Na skrytou kameru to zaznamenali novináři TV Seznam. Otec podle Andreje Babiše mladšího chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z Česka. Předseda vlády na úterním briefingu odmítl slova o únosu a zmínil, že jeho syn odjel ze země dobrovolně. Podle analytika mají české orgány na Krym špatný přístup.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší serveru Seznam Zprávy řekl, že ho Protopopov držel v Sevastopolu a Jaltě na Krymu. „Taky mě držel v Moskvě. Do okupovaného Krymu mě vzal z Moskvy na ruské vízum v pasu,“ řekl Babišův syn

Andrej Babiš mladší serveru Seznam Zprávy řekl, že ho Protopopov držel v Sevastopolu a Jaltě na Krymu. „Taky mě držel v Moskvě. Do okupovaného Krymu mě vzal z Moskvy na ruské vízum v pasu,“ řekl Babišův syn | Foto: PonStreetMap | Zdroj: Český rozhlas

Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho na Krym vzal Petr Protopopov, muž ruského původu, který pracuje mimo jiné jako řidič Agrofertu: „Podle mě nebyl nápad mého táty mě vzít do Krymu, to byl nápad jeho,“ vypověděl novinářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se dostat na Krym? Poslechněte si celý rozhovor

Ruskem anektovaný Krym nebyl podle analytika Pavla Havlíčka vybrán náhodou, území je totiž právně pod správou Ukrajiny, která na něj ale nemá přístup.

„Andrej Babiš mladší tam byl perfektně uklizen, protože české úřady nebo policie a orgány činné v trestním řízení tam mají velice špatný přístup a musely by neformálně vyjednávat s ruskými úřady. To je z diplomatického pohledu velký problém,“ upozorňuje analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Na Krym se prý lze dostat různými způsoby, většina cest je ale nezákonných – včetně té, kterou měl údajně použít premiérův syn, tedy letecky z Prahy přes Moskvu. „Pokud necestujete přes území Ukrajiny a nemáte povolení, tak porušujete ukrajinské zákony,“ upozorňuje.

Jediná legální varianta je ale velmi složitá. „Přesouváte se přes šedé pásmo, ve kterém fungují ukrajinské i ruské checkpointy. Část cesty je dokonce třeba urazit pěšky,“ popisuje s tím, že takto na Krym cestují například Ukrajinci, kteří na anektovaném poloostrově mají příbuzné.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme