‚Nejsme ani ruská, ani čínská kolonie.‘ Na 200 lidí demonstrovalo v Praze proti Zemanovi a Babišovi

Zhruba dvě stovky lidí se znovu sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Demonstraci Zastavme Zemana pořádala Iniciativa na obranu hodnot demokracie Masaryk. Mezi řečníky byli sociolog a publicista Fedor Gál, spisovatel Pavel Kosatík, filozof Václav Němec nebo disident a později důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce začala s 25minutovým zpožděním kvůli problémům se zvukovou technikou. Účastníci demonstrace chtěli mimo jiné poukázat na neschopnost premiéra Andreje Babiše (ANO) řídit stát v demokratickém systému a čelit soustavnému posouvání moci od vlády směrem k prezidentovi, které je v rozporu s ústavou.

‚Jako úplní blázni.‘ ČSSD má podle senátora Vystrčila chtít vědět, zda je neodvolání ministra protiústavní

Číst článek

Lidé měli transparenty jako „Nejsme ani ruská, ani čínská kolonie“, „Pravda musí zvítězit nad Zemanovou nenávistí“ nebo „Pane prezidente Zemane, objížďka končí, vraťte se do ústavy“. K vidění byly vlajky České republiky i Evropské unie.

Ústavní žaloba

Iniciativa pořádala protest také 23. července, tehdy se zúčastnilo také asi 200 lidí. Jeden z pořadatelů, překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth tehdy řekl, že iniciativa fandí senátní ústavní žalobě na Zemana.

Návrh žaloby je postaven na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně je v návrhu prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Senát návrh žaloby schválil 24. července.

K Ústavnímu soudu návrh doputuje jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře, kde má většinu vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM či SPD, to není pravděpodobné. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost a odmítl, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme