Upravenou nahrávku má i Babiš. Video, ve kterém podporuje protikandidáta, má tisíce zhlédnutí

Nejen Petr Pavel. Upravenou nahrávku má také druhý kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO). Na sociální síti Facebook je možné najít video, ve kterém expremiér vyslovuje podporu protikandidátovi Petru Pavlovi. Video má více než šest tisíc zhlédnutí a šíří se třeba i v komentářích pod články médií. Stejně jako u Pavlova videa jde ale o manipulaci střihem.

Ověřovna! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já budu podporovat druhé hodnoty, proto prosím všechny, aby podpořili Petra Pavla.“ To říká Andrej Babiš ve videu, které se objevuje na sociální síti Facebook například s popisem „Babiš to položil, podpořil Pavla“.

Ačkoliv nejde o žádný „deep fake“ a zmíněná slova Andrej Babiš opravdu řekl, jedná se o manipulaci. Jde totiž o vystřiženou část z jeho delšího proslovu. Stačí dohledat celé video z 18. ledna 2023 na stránkách expremiéra, které svědčí o tom, že došlo k vystřižení části výpovědi tak, aby působila, jako podpora protikandidátovi.

„Pan Pavel je kandidátem vlády. A pan premiér ho po prvním kole významně podpořil, když označil téměř dva miliony hlasů pro mě za nedemokratické. Doslova řekl, že ‚hlas pro Babiše, znamená populismus, lži a příklon k Rusku. Proti demokracii, proti respektu k Ústavě a proti prozápadní orientaci. Já budu podporovat druhé hodnoty, proto vyzývám všechny, aby podpořili Petra Pavla.‘ Vy, co jste mě volili, jistě chápete, že pan premiér nemluví pravdu,“ říká na nahrávce Babiš.

Originální nahrávka z facebookové stránky Andreje Babiše.

Je tedy zřejmé, že Babiš parafrázuje premiéra Petra Fialu a že nevyjadřuje podporu protikandidátovi Pavlovi.

Stejně jako v případě manipulace se záznamem rozhovoru s Petrem Pavlem, o které jsme psali o víkendu, jde tak i u Andreje Babiše o záměrně vytvořenou manipulaci.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme