Na ruku mi nikdo nešel, zákonu nerozumím, řekl Babiš ke kritice ohledně evidence skutečných majitelů

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných majitelů, který v pondělí schválila vláda, má pomoci ve sporu o střet zájmů. Uvedl to na úterní tiskové konferenci k představení dotačního programu COVID-Sport. Kritici upozorňují na to, že díky předpisu by nebyl považován za majitele koncernu Agrofert, ale jen za vlastníka svěřenských fondů, do kterých ho vložil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) vnímá kritiku návrhu jsou součást opoziční snahy ho poškodit | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kabinet předpis schválil hlasy ministrů za ANO, zástupci koaliční ČSSD se zdrželi. Babiš tak v úterý odmítl, že mu má předpis pomoci. „Je to nesmysl. Myslím, že právníci to dostatečně vysvětlili. A podsouvat tady, že naši ministři mi jdou s něčím na ruku, to já zásadně odmítám. Myslím, že to bylo vysvětleno,“ uvedl premiér.

Vláda schválila návrh evidence skutečných majitelů. Podle kritiků pomůže Babišovi

Číst článek

Babiš také řekl, že sám zákonu ani nerozumí. „Chápu, že opozice má stále jen Antibabiše, to je jejich problém. Určitě to bude plamenná diskuse, ale já k tomu nemám co říct. Jen se divím, že stále někdo pokračuje jen v programu proti Babišovi a nic jiného neumí,“ konstatoval. Předpis kritizovaly opoziční strany, které chystají pozměňovací návrhy, ale i Transparency International či Rekonstrukce státu.

Zákon ‚na ruku‘

Předsedovi vlády dle jeho slov na osudu zákonu příliš nezáleží. „Je to evropská směrnice, není to můj zákon. A je mi jedno, jestli projde, nebo neprojde. Nepochybuji, že to bude zase debata o Babišovi, ale odmítám, že to bude v můj prospěch. Je to lež,“ dodal.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v pondělí odmítla, že by resort psal zákony tak, aby vyhověl jednotlivcům. „Je to výhradně odborný právní úsudek, vznikl na ministerstvu spravedlnosti a stojíme si za tím. Pokud by i toto zpřesnění Parlament vypustil, tak to vychází nastejno a výsledek bude tentýž,“ uvedla ke kritizovanému ustanovení.

Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme