Babišovy výroky o explozích ve Vrběticích se vrací k obvodnímu soudu. Firma požaduje 15 milionů

Nejvyšší soud vrátil k pražskému soudu kauzu, v níž Imex Group žádá po státu odškodnění 15 milionů korun kvůli výrokům Andreje Babiše (ANO) po explozích ve Vrběticích na Zlínsku. Firma tvrdí, že ji výroky poškodily. Pražské soudy žalobě nevyhověly, Nejvyšší soud ale po dovolání firmě částečně vyhověl a věc vrátil k dalšímu řízení Obvodního soudu pro Prahu 2. Informoval o tom mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Brno (Aktualizováno: 13:24 7. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Zbrojaři žalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že podle nich neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu podle firmy překroutil a zveřejnil.

Imex tvrdil, že výroky zásadně poškodily pověst firmy, která si vrbětické sklady pronajímala.

Výbuch ve Vrběticích: policie vrátila lidem k užívání 43,5 ha pozemků, 366,5 ha ještě zbývá uvolnit

Číst článek

Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle jejich rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Firma proti rozhodnutí podala dovolání.

Nejvyšší soud v rámci rozhodnutí o dovolání firmě nevyhověl v části, kde brojila proti zamítnutí návrhu na přerušení soudního řízení. V ostatních věcech ale dospěl k jinému právnímu názoru než soudy nižších instancí.

Podle Nejvyššího soudu stát musí nést odpovědnost za jednání svých orgánů, které nezákonně zasáhlo do základních práv jednotlivců.

„Stát totiž nemá v tomto ohledu svobodnou vůli a nelze připustit, aby státní orgány při výkonu svých pravomocí působily újmu. Naopak je třeba trvat na tom, aby výkon veřejné moci zasahoval do práv druhých osob pouze tehdy, je-li k tomu dán zákonný podklad,“ uvedl mluvčí.

Doplnil, že nesprávným úředním postupem tak může být i situace, kdy osoba jednající za státní orgán veřejně podá nepravdivou informaci a způsobí tím újmu.

Za Babišovy výroky o Vrběticích zbrojaři odškodné nedostanou. Imex žádal po státu 15 milionů

Číst článek

Nejvyšší soud tak částečně zrušil rozsudek odvolacího Městského soudu v Praze z listopadu 2017 a zrušil také některé výroky rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 2. Věc pak tomuto soudu vrátil zpět k dalšímu řízení.

Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014, ostravská firma Imex Group je měla pronajaté.

Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Po druhém výbuchu řekl Babiš v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, že firma Imex je velmi kontroverzní. Mimo jiné uvedl, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že Imex také vyvážel zbraně do Konga, pro které platí zbrojní embargo.

Firma už tehdy reagovala tak, že Babiš lže. Nejdříve podala trestní oznámení a poté i žalobu. Stát žalovala proto, že se nynější premiér Babiš podle firmy nevyjadřoval jako soukromá osoba, nýbrž jako člen vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme