Nouzový stav nevylučujeme, návrh by ale musel přijít od ministra Vojtěcha, uvedl premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh by musel přijít od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), řekl v pátek novinářům Babiš.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:41 18. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš nevyloučil vyhlášení nouzového stavu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci covid-19 od 12. března do 17. května. „Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu,“ uvedl Babiš.

V Česku poprvé denní přírůstek koronaviru přesáhl 3000, za čtvrtek přibylo 3130 případů nákazy

Číst článek

Premiér dodal, že Vojtěch by měl s příslušným návrhem případně přijít na pondělní jednání vlády. „V pondělí se to dozvíme od ministra. Pokud navrhne některé opatření, které by přesáhlo jeho kompetence v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, tak se to (nouzový stav) vyloučit nedá,“ připustil Babiš.

Strach ve volebních komisích

Premiér současně uvedl, že nemá signály o tom, že by v souvislosti s výrazným nárůstem infikovaných byl nějaký problém s organizací krajských a senátních voleb, které se mají odehrát za dva týdny. Připomněl, že organizaci voleb má na starosti ministerstvo vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

„Nemám žádný signál od pana Hamáčka, že by se uvažovalo o změnách,“ uvedl Babiš. Dodal, že část lidí, kteří zasedají ve volebních komisích, má strach, to ale řeší příslušné obce a města. Kvůli předpokladu, že v době hlasování bude část voličů v karanténě, přijala sněmovna o prázdninách speciální zákon, který umožní hlasovat z auta či ve speciálních volebních okrscích.

Maďar: Musí se zavést represivní protiepidemická opatření, jinak budeme dál sklouzávat po šikmé ploše

Číst článek

Pražský městský soud v dubnu zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Kabinet pak preferoval krizová opatření, která schvaloval jako celek, v květnu však musel zbývající opatření převést pod režim předpisu o ochraně veřejného zdraví, protože by s koncem nouzového stavu pozbyla platnosti.

Vláda se kvůli tomu v květnu rozhodla rozšířit pravomoci ministerstva zdravotnictví zvláštním zákonem, u kterého plánovala účinnost do konce letošního roku. Novela měla dát resortu výslovně pravomoc regulovat například obchod, služby i provozovny výroby, koupaliště a jakékoli veřejné i soukromé akce, a to celostátně. Předloha se nicméně ve sněmovně dosud nachází teprve před úvodním kolem projednávání.

Ředitel pražské motolské nemocnice a kandidát do Senátu Miloslav Ludvík (ČSSD) České televizi řekl, že by se přimlouval za vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování zdravotnických pomůcek mimo režim zákona o veřejných zakázkách. „Pozorujeme, že znovu začíná být problém, aby byly dodrženy nasmlouvané dodávky. Obávám se, že budeme znovu muset nakupovat jen tam, kde něco je,“ uvedl. Epidemická situace se zhoršuje v celé Evropě a celý kontinent bude chtít chránit své kapacity, míní. „Začne být zase problém s dodávkami, chtěl bych, abychom měli možnost se k dodávkám dostat,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme