Babiš se nechal přeočkovat proti covidu-19. Druhou dávku kvůli nedostatku vakcín dostal až po měsíci

Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal v neděli ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Zdravotníci mu očkovací látku podali ještě před otevřením očkovacího místa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal druhou dávku vakcíny proti koronaviru | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Babiš dostal první dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech 27. prosince v Ústřední vojenské nemocnici. Na druhou se chystal původně už pondělí, očkování ale odsunul. Původně mělo přeočkování následovat po 21 dnech. Kvůli nedostatku vakcín se lhůta prodloužila.

Některé nemocnice si schovávají vakcíny na druhou dávku. ‚Ke shromažďování není důvod,‘ říká Blatný

Číst článek

Babiš před několika dny vysvětloval, že je možné očkovací látku aplikovat po 21 až 42 dnech. Druhé očkování po 28 dnech doporučil zdravotníkům také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Sám si nechal druhou dávku podat v sobotu v Brně. Podle politiků má díky odkladu druhého očkování zůstat víc očkovací látky na podání první dávky.

Blatný v pátek oznámil, že Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech vakcíny méně. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit.

Firma Pfizer/BioNTech v polovině ledna dočasně dodávky v celé Evropské unii omezila kvůli navýšení výrobních kapacit. Plat vakcíny a lahviček by podle Blatného mělo dorazit do Česka asi o pětinu méně. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných. Od dubna by pak měly být zásilky vyšší, než se původně plánovalo.

Podle údajů mini ministerstva zdravotnictví bylo dosud v Česku provedeno 192 267 očkování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme