‚Má to korupční prvky až do roztrhání těla.‘ Politici reagují na kauzu premiéra a offshorových firem

Politici z nejrůznějších stran reagují na zprávu Investigace.cz, podle které měl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš poslat skoro 400 milionů přes offshorové firmy a za ně si následně pořídit nemovitosti na francouzské riviéře. Mluví o mezinárodním skandálu a vyzývají policii, aby se informacemi zabývala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedové čtyř stran, které se na prvních místech dostaly do snemovny. Šéf ANO Andrej Babiš, šéf ODS Petr Fiala, šéf Pirátů Ivan Bartoš, šéf SPD Tomio Okamura | Foto: Filip Jandourek/Jana Trpišovská | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Figurování Andreje Babiše v projektu Pandora Papers představuje podle předsedy ODS Petra Fialy obrovský problém. Babišovu kauzu považuje za mezinárodní skandál. „Pan premiér bude muset vysvětlit, jestli použil nezdaněné peníze a jakým způsobem to šlo,“ uvedl v debatě na televizi Prima.

Andrej Babiš musí doložit, že na transakci použil zdaněné peníze. Pokud ne, nemá právo být v politice a starat se o peníze daňových poplatníků.

19:29 – 03. 10. 2021

219 4515

Znepokojení vyjádřila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Je to jednoznačně věc, která by se měla prověřit. Měla by se jí okamžitě zabývat policie. „V jakékoliv civilizované zemi už jen to podezření by vedlo k tomu, že takový člověk končí v politice,“ řekla Radiožurnálu.

Babiš si podle Investigace.cz poslal přes daňové ráje stovky milionů korun. ‚Nesmysl,‘ reaguje

Číst článek

Nepřijatelná je situace i podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Premiér podle něj hledá kličky v zákonech a neumí se chovat férově a čestně.

Ministr vnitra v Babišově kabinetu Jan Hamáček (ČSSD) na svém twitteru reagoval, že doufá, že předseda vlády všechny své offshorové majetky uvedl v majetkovém přiznání.

Předseda SPD podle svých slov o projektu Pandora Papers slyšel poprvé až na debatě. Nezajímá ho, co říká Brusel ani cizí novináři. „Je potřeba určit, zda došlo k porušení českých zákonů, či nikoliv,“ dodal Tomio Okamura.

„Podle mě to má korupční prvky až do roztrhání těla,“ vyslovil se v nedělní předvolební debatě na TV Prima směrem ke kauze Pirát Ivan Bartoš. „Píše o tom Guardian, Washington Post, v té síti je zachyceno více než 100 politiků, tak z toho nedělejte, že je to jenom o vás,“ vytkl premiérovi jeho slova o účelovém načasování zprávy.

ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme