Babiš: Kdyby ministři ČSSD odešli z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude prezidentu Miloši Zemanovi v úterý vysvětlovat, že i když má jiné názory než ČSSD, měl by vyhovět návrhu na změnu v čele ministerstva kultury. V pořadu Otázky Václava Moravce také řekl, že si nemyslí, že ministři za sociální demokracii odejdou z vlády.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:50 30. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud by se tak stalo, znamenalo by to de facto předčasné volby,“ podotkl premiér s tím, že v ČSSD jsou lidé, kterým se nelíbí účast strany ve vládě s hnutím ANO.

‚Koaliční smlouva platí.‘ Babiš a Hamáček řeší výměnu ministra kultury, prezident je přijme v úterý

Číst článek

Kdyby k tomu ale přesto došlo, šel by premiér do Parlamentu za předsedy stran a hnutí a zeptal se jich, zda chtějí předčasné volby, nebo mají jiné řešení.

Spekulace, že by ČSSD mohlo nahradit hnutí SPD Tomia Okamury, považuje Babiš za nesmyslné. „I v minulosti s nimi ANO odmítlo jít do vlády,“ podotkl.

K Zemanovi

Předseda vlády uvedl, že bude v úterý přesvědčovat prezidenta Miloše Zemana, že by měl vyhovět návrhu na změnu v čele ministerstva kultury. Rovněž řekl, že kompetenční žalobu na prezidenta nepodá. Podle něj by to situaci nevyřešilo a naopak by to zablokovalo další jednání. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček v neděli Radiožurnálu v SMS zprávě napsal, že s rozhodnutím o dalším postupu počká až na výsledek úterní schůzky.

Hlava státu ale ve čtvrtek dala najevo, že situaci ohledně ministra kultury urychleně řešit nebude.

Sociální demokracie požaduje, aby v čele resortu skončil Antonín Staněk (ČSSD). „Chci pomoci panu předsedovi (Janu) Hamáčkovi prosadit jeho vůli nominovat na ministra kultury pana (Michala) Šmardu,“ prohlásil Babiš.

Prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry, prohlásil Zeman. Předčasné volby ale nevyloučil

Číst článek

Prezident odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády. 

„Prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry,“ upozornil v rozhovoru pro sobotní Mf Dnes. A znovu zopakoval, že není jen automatem na podpisy. Zároveń řekl, že by „vůbec nevylučoval“ variantu předčasných voleb.

„Mám o tom velmi silné pochybnosti,“ reagoval pak na dotaz, zda místopředseda ČSSD Michal Šmarda někdy stane v čele ministerstva kultury. 

Nela Krawiecová, ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme