Třetí muž USA Paul Ryan se v Praze setkal s Babišem, mluvili o oslavách vzniku Československa

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijal v pondělí v poledne na úřadu vlády předsedu americké Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Hovořit by spolu měli o ekonomické, obchodní a vědecké spolupráci, ale také o oslavách 100. výročí vzniku Československa, ke kterému přispěly i Spojené státy.

Praha (Aktualizováno: 13:21 26. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš (vpravo) se v Praze setkal s šéfem Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paulem Ryanem. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Ryan do Prahy dorazil o víkendu i s rodinou, jeho návštěva Česka je soukromá. I přesto se setká s několika českými politiky. Schůzku s prezidentem Milošem Zemanem předseda Sněmovny reprezentantů v plánu nemá.

V úterý Ryan vystoupí na zvláštní schůzi Poslanecké sněmovny. Ryan a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) by při ní měli podepsat společnou deklaraci, jež mimo jiné odkazuje na vznik samostatného Československa před 100 lety a americký podíl na něm.

V Senátu se Ryan zúčastní konference s názvem Role Spojených států amerických v evropské bezpečnostní architektuře – 100 let poté.

Posledním ústavním činitelem Spojených států, který oficiálně navštívil Českou republiku, byl prezident Barack Obama v roce 2010.

V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci tehdy bilaterálně jednali i s tehdejším českým prezidentem Václavem Klausem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme