Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy, prohlásil Babiš na setkání s novým slovenským premiérem

Evropské unii hrozí fragmentace a tento proces se zastaví jen v případě, že se budou více respektovat zájmy jednotlivých členských států. Při návštěvě Prahy to řekl novinářům slovenský premiér Peter Pellegrini. Jeho český protějšek Andrej Babiš (ANO) uvedl, že i Česko si přeje větší roli členských států na úkor Evropské komise.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Pellegrini a Andrej Babiš, Praha, 11.4.2018

Peter Pellegrini a Andrej Babiš, Praha, 11.4.2018 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vnímáme riziko možné politické i ekonomické fragmentace Evropy,“ řekl Pellegrini. Takové rozdrobení podle něj hrozí nejen mezi staršími a mladšími zeměmi unie, ale i mezi státy na severu a na jihu kontinentu. „Jen respekt v otázkách našich národní zájmů může přispět k tomu, aby se tento proces zastavil,“ doplnil slovenský premiér.

Jako nástroj pro silnější prosazování národních zájmů v EU může podle Pellegriniho sloužit Visegrádská skupina (V4), jejímiž členy jsou vedle Česka a Slovenska také Polsko a Maďarsko a jejíž předsednictví Slovensko v červenci převezme.

Češi a Slováci si nemají co závidět. Bohužel

Číst článek

V rámci tohoto předsednictví se bude snažit prosazovat společné zájmy čtyř středoevropských států při přípravě příštího rozpočtu EU a při jednání o nových azylových pravidlech unie. Země V4 shodně odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků a kladou důraz na ochranu vnějších hranic EU a pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí.

V4 vidí jako dobrý nástroj pro prosazování českých postojů i Babiš. „Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy,“ řekl o skupině český premiér. Připomněl také takzvaný slavkovský formát, což je spolupráce Česka, Slovenska a Rakouska, který podle něj má pomoci hledat v EU spojence při prosazování zájmů středoevropských států.

Babiš také prohlásil, že Evropská unie potřebuje reformu. Nejdůležitější podle něj je dokončení vnitřního trhu, tedy zajištění volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu, aby se pracovníci ani firmy nepotýkali v jiných evropských zemích s překážkami. „Říkám, Evropo, musíme najít nejdřív ty čtyři základní svobody a až potom bychom se měli více integrovat. To znamená míň různých nařízení komise a víc vlivu a slova členských států,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme