Musíme počkat, až policie věc vyšetří, komentoval Babiš schůzku s Rafajem kvůli kauze Kapsch

Vláda musí počkat, jak se vyvine policejní vyšetřování kolem antimonopolního úřadu, komentoval premiér Andrej Babiš (ANO) páteční jednání s šéfem úřadu Petrem Rafajem. Toho spolu s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem policie vyšetřuje podle médií v souvislosti s rozhodováním o mýtném tendru. Rafaj v pátek Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) mimo jiné informoval, že policie ho ještě nevyslechla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

„Nemáme žádné jiné informace, musíme počkat, až policie věc vyšetří,“ řekl premiér Andrej Babiš z ANO (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tvrdí, že úřad vždy postupuje nezávisle. Nemáme žádné jiné informace, musíme počkat, až policie věc vyšetří,“ komentoval premiér schůzku.

Antimonopolní úřad rozhoduje nestranně, řekl Rafaj Babišovi s Hamáčkem o tendru na mýtné

Číst článek

Otázku, zda má Rafaj jeho podporu, označil Babiš za nemístnou vzhledem k tomu, že do čela úřadu Rafaje za koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL instalovali sociální demokraté za pomoci lidovců. „Naše hnutí tu volbu nepodporovalo,“ konstatoval.

Předseda vlády znovu odmítl, že by rozpočet Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) byl v minulosti krácen kvůli řízením proti ministerstvům řízeným hnutím ANO, jak uvedl Rafaj. „Mluvili jsme s ním vždy oficiálně,“ řekl.

‚Nebyla žádná otočka‘

Rafaj ČTK a ČT řekl, že jeho schůzky s místopředsedou ANO Faltýnkem, o které se zajímá policie, neměly žádný vliv na rozhodování jeho úřadu. „Nebyla žádná otočka. Takových rozhodnutí, kde rušíme (rozhodnutí) prvního stupně, je jedna čtvrtina, třetina,“ konstatoval po schůzce Rafaj.

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce.

Kauza tendru na mýto. Šéf antimonopolního úřadu Rafaj podal stížnost proti policejnímu zásahu

Číst článek

Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Stížnost

Rafaj v pátek potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc Kč v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme